Uprawa pomidorów polowych, cz. II – choroby i ich zwalczanie

W pierwszej części artykułu scharakteryzowane zostały odmiany pomidorów prezentowane podczas spotkania producentów z grupy Tomato-Rol. Odbywało się ono na polach państwa Marleny i Tomasza Serockich. Nie zabrakło tam również informacji z zakresu ochrony pomidorów przed chorobami.  

Nowa choroba zagraża pomidorom gruntowym 

Piotr Borczyński z KPODR przedstawił praktycznie nową chorobę która co prawda już kilka lat temu występowała na plantacjach pomidorów, ale nie w tak dużym nasileniu jak w bieżącym sezonie. Jest to fuzaryjne więdnięcie. Objawia się ono więdnięciem i schnięciem liści na całym obwodzie rośliny co spowodowane jest zbyt słabym przewodzeniem wody i składników odżywczych przez wiązki przewodzące. Choroba występuje w czasie suchej i ciepłej pogody. W większym nasileniu występuje na odmianach wcześniej dojrzewających.

Jeżeli przekroimy łodygę od ziemi w stronę korzenia możemy obserwować zmiany koloru wiązek przewodzących. Niestety w aktualnym programie ochrony roślin nie ma produktów chemicznych zarejestrowanych do zwalczania czy zapobiegania tej chorobie. Pozostaje tylko polegać na produktach biologicznych, które mogą służyć do zabezpieczenia roślin przed fuzariozami. 

Ochrona pomidorów przed chorobami

Przemysław Kostrzewski z firmy BASF, zauważył że na plantacji była mała presja zarazy ziemniaka ale większa alternariozy. Jeżeli chodzi o tą chorobę to BASF ma bardzo dobre i mocne rozwiązania. Na tę chwilę trzeba pomyśleć o ochronie owoców przed kilkoma chorobami takimi jak alternarioza, antraknoza i szara pleśń. Jednym z takich produktów jest Signum. Jest to produkt niezwykle wszechstronny. Jeżeli natomiast chodzi o produkt zabezpieczający przed szarą pleśnią warto sięgnąć po nawość jaką jest preparat Scala – mówił ekspert z BASF. Do zwalczania zarazy ziemniaka można wykorzystać produkt Cabrio Duo. Fungicyd chroni rośliny przed alternariozą, ale przerywa również infekcje zarazy ziemniaka.

Scale to musi być ona zastosowana w temperaturze do 20oC ze względu na dużą prężność par. Zastosowany w wyższej temperaturze nie będzie skuteczny.

Z kolei Dagonis zwalcza alternariozy i mączniaka prawdziwego, który nie występuje raczej w uprawie gruntowej pomidorów. Jednak ze względu na nową substancję Xenium można go wprowadzać w czasie kwitnienia. Xenium zwalcza wiele patogenów, które nie są zidentyfikowane w uprawie pomidorów np. septoriozę, która coraz częściej pojawia się na plantacjach pomidorów.

Dodatkowe produkty w uprawie pomidorów polowych  

Arek Majkowski z firmy Green Eco Poland omówił kilku produktach które można zastosować na plantacji pomidorów. Pierwszy z nich to Nutri Green. Jest to koncentrat aminokwasowy mający za zadanie budowanie masy wegetatywnej rośliny. Następny to Algaren Tween. Ma on dwa zadania. Po pierwsze budować system korzeniowy jak również poprawiać kwitnienie i zawiązywanie owoców. Następny to Calboron i Calgreen. Zawierają one mrówczan wapnia. Jest to wapń łatwo i szybko się przemieszczający i zabezpieczający owoce przed suchą zgnilizną wierzchołkową. Następny produkt to Hascon M 10. Jest to produkt poprawiający wybarwianie owoców. Zalecany jest w trzech zabiegach po 2,5 litra na hektar. Można go łączyć w ostatnim zabiegu łączyć z etefonem.

Erantis jest z kolei ciekawym nawozem na bazie alg morskich. Jest to produkt pozycjonowany w latach bardzo suchych. W swoim składzie posiada laminarynę, która wspomaga rośliny w czasie stresu spowodowanego okresową suszą. Stosujemy go przed mogącą wystąpić suszą, a nie dopiero w czasie jej trwania.

Moltro to z kolei produkt mikrobiologiczny oparty na bakteriach. Zawiera aminokwasy roślinne i polisacharydy oraz bakterie Bacillus subtilis, która powoduje, że fosfor i potas stają się bardziej dostępne dla roślin. Jest on dedykowany do aplikacji doglebowej.