W Chełmiczkach pod Kruszwicą w dniu 20 sierpnia w trakcie spotkania „Cebula nie tylko na obieranie” podjęte zostały wątki związane z ochroną roślin i plonu. Na spotkanie przybyli przedstawiciele m.in. takich firm jak BioAgris czy FMC, partnerów wydarzenia, by udzielić informacji o tym właśnie obszarze produkcji.

Różowatość korzeni cebuli

Jakub Głowacki z Bioagris

Choroba ta wpływa na ograniczenie pobierania wody i składników pokarmowych. Charakterystycznym objawem jest różowe przebarwianie się korzeni, które z czasem przechodzi w barwę czerwoną do fioletowej aż ostatecznie korzenie zamierają. Co gorsza, gdy wystąpi choroba, niektóre korzenie zamierają bez zmiany swego koloru. Problem przenosi się następnie na kolejne organy cebuli. Przy wczesnym i silnym porażeniu roślin, a zwłaszcza w sezonach o nikłych opadach deszczu i wysokich temperaturach, już od połowy lipca uwidacznia się wyraźnie przedterminowe zasychanie szczypioru. BioAgris w swej ofercie posiada preparat biologiczny Polyversum WP. To jedyny preparat w Polsce zarejestrowany do zwalczania różowatości korzeni cebuli. Można go stosować zarówno prewencyjnie jak i interwencyjnie – mówił Jakub Głowacki z Bioagris na Kujawach.

Pierwszy z wymienionych sposobów użycia biofungicydu polecany jest na plantacjach, gdzie choroba już występowała lub w lata o sprzyjającym dla niej przebiegu pogody. Zaletami prewencyjnego stosowania Polyversum WP jest możliwości wykorzystania mniejszej dawki, czyli 0,15 kg/ha, a także fakt nanoszenia go na cebule jeszcze nie uszkodzone. Może on być stosowany jako pierwszy produkt fungicydowy, a pamiętać należy, że aplikacje klasycznych produktów z tej klasy oddziaływują ujemnie na jego efektywność. W razie konieczności zastosowania interwencyjnego podawana dawka powinna być większa, a nadto zabieg wykonać należy w warunkach umożliwiających szybkie wpłukanie preparatu w strefę korzeniową, np. przy lekkiej mżawce.

Ochrona cebuli przed wciornastkiem

Marek Dąbrowski z FMC

Marek Dąbrowski z FMC mówił o zastosowaniu preparatu Benevia 100 OD w ochronie cebuli przed wciornastkiem. Zaczął od przypomnienia warunków dla efektywnej aplikacji tego preparatu. Przede wszystkim woda do sporządzenia cieczy roboczej nie może mieć odczynu pH wyższego niż 7,0.

Dodatki doświadczenia i obserwacje poczynione na przestrzeni ostatnich 4 lat dowiodły, że efektywniejsze działanie produktu notowano po jego aplikacjach solowych, czyli bez wykonywania mieszanin zbiornikowych.

Kolejną istotną sprawą jest dawka. Jeśli plantator stwierdzi obecność szkodnika na plantacji, powinien zastosować Benevię 100 OD w pełnej dawce wynoszącej 750 ml/ha. Najlepiej jeszcze w połączeniu ze zwilżaczem olejowym. Poprawi to rozprowadzenie preparatu po roślinie i jego wchłanianie.

Najlepszym czasem na wykonanie oprysku w okresie letnim może okazać się wczesny ranek. Nawet jeżeli na roślinach utrzymuje się jeszcze lekka rosa. Benevia 100 OD zadziała bowiem lepiej, jeśli zostanie naniesiona na dobrze ostudzone po upale, chłodne już rośliny.  Pamiętajmy, że Benevia działa wgłębnie. Nie powinna być zatem stosowana jako pierwszy preparat do zwalczania wciornastków, lecz aplikowana na wyrośnięte rośliny. Młode liście, które wykształci cebula już po zabiegu nie będą nim zabezpieczone. Benevia to bardzo skuteczny oręż w walce z wciornastkiem w  późniejszych fazach rozwojowych cebuli – mówił w podsumowaniu swego wystąpienia Marek Dąbrowski z FMC.