Uprawa pomidorów w sezonie 2023 na szkoleniu w Kotlinie, cz. II

Podczas szkolenia które 19 lipca zorganizowała Grupa Pomwitrus w gospodarstwie Pana Błażeja Szumana (czytaj również cz. I), nie zabrakło praktycznych informacji o odmianach pomidorów gruntowych oraz możliwych do zastosowania strategii ochrony przed chorobami i szkodnikami.  

Odmiany pomidora w kolekcji polowej

Przedstawiciele firm nasiennych takie jak Hazera i Nunhems zabrali głos na polu omawiając posadzone w kolekcji odmiany pomidorów. Małgorzata Zadura z Hazery zauważyła, że na polu niezależnie od odmian rośliny zostały posadzone w jednakowym zagęszczeniu co niestety nie sprzyja rozwojowi niektórych roślin. Odmiana Peroro powinna być posadzona w zagęszczeniu 25 tys. szt./ha a nawet większym. Inne późniejsze są odmiany tym rzadziej powinny być sadzone. Najlepiej na polu wyglądają odmiany wczesne na których widać już masę owoców. Odmiany późne jeszcze muszą ich trochę zawiązać lub pozwolić im dorosnąć aby krzaki się położyły. Wtedy to owoce będą również doskonale widoczne. Enotrio wczesnością jest zaraz po Peroro, następnie jest Olivenza i Pietra Rosa, a następnie Faber. Odmiany późniejsze mające dłuższe międzywęźla powinny być posadzone rzadziej.

Następnie zabrał głos przedstawiciel z firmy Nunhems. Odmiana pod numerem 6438 należy do odmian wczesnych. Jest elastyczna i w różnych latach potrafi pokazać swój potencjał. Odmiana pod numerem 0296 o wydłużonym owocu i możliwości przelegiwania na polu. W kolekcji odmian znajdowały się tylko 4 odmiany a to tylko garstka z możliwości firmy.

Jak chronić pomidory?

Jak następna zabrała głos Agnieszka Wolińska z firmy BASF. Przedstawiła ona kilka propozycji firmy do zabezpieczania pomidorów przed chorobami. Do zabezpieczenia przed alternariozą BASF proponuje Dagonis.  Cabrio Duo zabezpieczy przed alternarią i zarazą ziemniaka. Cały czas dostępne Signum które zabezpiecza nie tylko przed licznymi chorobami grzybowymi, ale również wpływa na wzrost brixu. No i oczywiści Scala przeznaczona do ochrony przed szarą pleśń.

Przedstawiciel z firmy AgroChest przedstawił produkt zawierający krzem i wapń, który wpływa na wydłużenie jakości po dojrzeniu owoców. Trzeba jednak wykonać kilka zabiegów ( 3-4) aby efekty były widoczne w postaci lepszej jakości owoców. Krzem poprawie znacznie twardość i elastyczność skóry pomidorów.

Dalsza część szkolenia przeniosła się na salę konferencyjną. Na Sali jako pierwsi zabrali głos przedstawiciele Syngenty nasiennej i ochroniarskiej. Przedstawili oni zarówno odmiany jak i możliwości ochrony plantacji pomidorów swoimi produktami. Na plantacji pokazowej można było obserwować wczesną odmianę Miceno, późniejszą Brixtone. Nową odmianą jest Redic, która najprawdopodobniej pojawi się w doborze w następnym roku. Jest ona bardzo podobne do Brixtone. Jeżeli chodzi o ochronę pomidorów w polu to zostały wymienione Carial Star zabezpieczający plantacje pomidorów zarówno przed zarazą ziemniaka jak i przed alternarią. Następną propozycją jest Revus i Scorpion oraz stary dobry Amistar. Przedstawiciel z działu ochrony roślin zwrócił uwagę na to że w produkcie ochrony roślin nie tylko ważna jest substancja aktywna, ale również nośniki i substancje dodatkowe decydujące o skuteczności produktu.

Krzysztof Kucharski z Grupy Producentów Rozsad Krasoń przedstawił możliwości produkcji rozsad w firmie Krasoń. Jak zauważył cały czas zwiększa się produkcja rozsad różnych gatunków warzyw w tym pomidora gruntowego. Informował również o możliwości produkcji rozsady pomidorów w tacy o 216 a nie 160 otworach. Taką rozsadę można było zobaczyć w  wyżej wymienionych tacach na żywo.

Daria Korona z firmy Awimex Długosz zaprosiła do dalszej współpracy producentów warzyw.

Na koniec głos zabrał Maciej Wita z firmy Jamar. Firma prowadzi kontraktacje pomidorów na terenie wielkopolski. Po odwiedzeniu kilka plantacji stwierdził tylko, że niestety nie wszystkie plantacje wyglądają tak dobrze jak ta, na której się spotkaliśmy. Wiąże się z tym, że firma oczekuje żeby plony pomidorów były jak najlepsze i żeby można było skupić zakontraktowany wolumen surowca.

Czytaj również Cz. I: