Praktycznie od 9 sierpnia 2021 zaczął się lot trzeciego pokolenia śmietki kapuścianej na plantacjach warzyw kapustnych. Trzeba zwrócić baczną uwagę na plantacjach zwłaszcza młodych roślin gdzie śmietka może złożyć jaja do ziemi w pobliże szyjki korzeniowej, jak również na plantacjach brokuła, który za chwilę będzie zbierany.

Jak zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami?

Jak najszybciej należy wykonać zabieg preparatem Movento 100 SC w ilości 0,75 litra na hektar stosując nie więcej niż 300 litrów cieczy na 1 hektar. Do cieczy roboczej rekomenduje zwilżacze rozpuszczające woski roślinne takie jak Trend czy też Inex A. Nie powinno stosować się zwilżaczy sylikonowych czy też Protectora ze względu na to, że utrzymują one substancję aktywną na powierzchni liścia powoli dozując ją do rośliny. Tymczasem zależy nam by produkt działał szybko a substancja aktywna jak najszybciej dostała się do systemu rośliny i była w niej rozprowadzona.

Movento nie działa kontaktowo. Dobre działanie na szkodniki zapewnia odpowiednia ilość substancji aktywnej w soku roślinnym.

Producenci którzy za chwile będą zbierać róże mogą zastosować produkty takie jak SpinTor, który będzie bardzo dobrze zwalczał larwy śmietki tuż po wylęgnięciu. SpinTor powinien być za dozowany na rośliny ze zwilżaczem typu Protector, aby dobrze związać substancję aktywną z woskiem roślinnym i przedłużyć jej działanie. Można również rośliny opryskać produktem Benevia z dodatkiem oleju jako zwilżacza używając do oprysku 400-500 litrów wody.

Jeżeli róże będą zbierane za 2-3 tygodni można do opryskiwania plantacji użyć produktu Mite Mine, który zabezpiecza rośliny przez kolonizacją szkodników, a także wytwarza tarcze ochronną przed atakiem larw nie tylko śmietki. Produkt stosuje się w ilości 1,5 litra na hektar z dodatkiem zwilżacza rozpuszczającego woski InexA. Takie aplikacje należy powtarzać co regularnie co 7 dni. Produkt nie posiada karencji i nie pozostawia pozostałości w roślinie. Otrzymujemy więc czysty biologicznie produkt roślinny.

Czytaj również: