Nowa, bezokrywowa odmiana kalafiora o długo utrzymującym się białym kolorze

Róża odmiany Whitex, zbiór 3 czerwca 2019, produkcja pod płaskim okryciem, okolice Piątku.

Kalafior WHITEX jest pierwszą odmianą komercyjną firmy SEMINIS z konceptu CURDIVEX. Kalafior ten wyróżnia się różą nie okrytą liśćmi podczas wzrostu, a przy tym pozwala na dłuższe (niż standardowe odmiany) utrzymanie białego koloru. Róże tradycyjnych odmian po odsłonięciu i nasłonecznieniu żółkną – taki kalafior jest niehandlowy. Nowy koncept Curdivex® daje producentowi możliwość zmniejszenia kosztów produkcji poprzez szybszy zbiór (bez konieczności okrywania/gumkowania) wyższą jakoś kalafiora, a przyszłościowo także możliwość zbioru selektywnego mechanicznego jako odpowiedź na coraz większy problem z siłą roboczą.

Spróbuj u siebie!

WHITEX charakteryzuje się mocnym wigorem od początku wzrostu, zdrowym liściem wzniesionym do góry. Róża tej odmiany jest kompaktowa, wyrównana, selekcjonuje się na drobne, wyrównane różyczki. Kalafior ten wyróżnia się bardzo dobrymi walorami smakowymi. Odmiana może być uprawiana od wiosny do później jesieni, jej okres wegetacji wynosi 70-75 dni. Nadaje się ona do sprzedaży w liściu oraz pakowana w karton/łuszczka po 6 lub 8 sztuk. Kalafior ten ma zdrowe, mocne liście okrywowe, przylegające do róży, które dobrze ochraniają ją podczas transportu.  Na podstawie naszych testów wynika, że WHITEX utrzymuje dłużej swoją biel po zbiorze niż tradycyjne odmiany, co daje mniejsze straty handlowcom  (zwroty towaru). Tradycyjne odmiany tracą ten kolor podczas długiej drogi produktu z pola na półkę sklepową.

Fot. 1. Po lewej stronie odmiana tradycyjna, która po odsłonięciu szybko żółknie, po prawej odmiana bez okrywowa Whitex z Seminis.

W tym sezonie odmiana WHITEX jest pierwszy rok w sprzedaży. Pomimo trudnej wiosny (bardzo suchy kwiecień, przymrozki majowe, a następnie upały czerwcowe) cieszy się bardzo dobrą opinią wśród producentów. Kalafior ten nie boi się wysokich temperatur powyżej 30°C i bardzo słonecznych dni. Producenci z miłym zaskoczeniem zbierają ten kalafior i chwalą się bardzo białą różą, która jest nieokryta liśćmi. Brak konieczności gumkowania to także oszczędność czasu i mniejsze koszty – mówią rolnicy. Według opinii producentów zbiór tej odmiany odbywa się bardzo szybko, ponieważ róże widać tak jak w brokule, można sprawnie ocenić czy rozmiar róży jest już handlowy. Odbiorcy chwalą kolor odmiany Whitex, który zbierany w tak ekstremalnych warunkach pogodowych jest śnieżno biały.

Fot 2. Po lewej stronie zagumkowana tradycyjna odmiana, po prawej Whitex z konceptu Seminis Curdivex® bez okrycia (okolice Piątku)
Fot. 3. Whitex tuż przed zbiorem, 10 czerwca 2019, gm. Koniusza– róża wraz ze wzrostem odsłania się, utrzymuje długo swój biały kolor, także pod wpływem promieni słonecznych. Róże bardzo wyrównane, mocny zdrowy liść.

artykuł promocyjny