Spotkanie zorganizowane w połowie marca w Puławach przez Bayer i Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw (czytaj cz. I), było okazją do przedstawienia wyników doświadczeń i najnowszych zaleceń dotyczących ochrony warzyw. Bayer to również nasiona wawrzyw i interesujace nowe odmiany – takich informacji również nie zabrakło na spotkaniu.

Mączlik i mszyce w kapustnych

W uprawie warzyw kapustnych w tym sezonie będą prowadzone doświadczenia ze zwalczaniem m.in. mączlika, który w 2015 roku stwarzał bardzo dużo problemów. Obecnie jedynym zarejestrowanym insektycydem do jego zwalczania Movento 100 SC, przy czym należy pamiętać, że wykazuje on skuteczność w zwalczaniu tylko młodych form rozwojowych szkodników. Preparat ten nie działa na poczwarkę, bezpośrednio też nie działa na osobniki dorosłe, jednak potraktowane nim samice składają mniej jaj, a jaja są mniej żywotne. Trzeba pamiętać, że są to szkodniki mające 4-5 pokoleń w ciągu roku i aby sobie dobrze z nimi poradzić, mączlika należy zwalczać od wczesnej wiosny, oczywiście po stwierdzeniu jego obecności w uprawie – informowała K. Gładka. W przypadku Movento należy pamiętać o jego dwukierunkowym działaniu w roślinie, a dzięki temu, że wnika do rośliny działa na szkodniki mało dostępne dla preparatów kontaktowych. Aby zapewnić dobre rozprowadzenie substancji aktywnej roślina musi rosną – być w dobrej kondycji. Preparat Movento 100 SC skutecznie zwalcza formy larwalne szkodnika dlatego zabieg zaleca się przeprowadzić zapobiegawczo przed pojawieniem się larw L1 czyli w momencie składania jaj. W Holandii do zwalczania mączlika stosuje się np. dwa razy Movento, a zabiegi nim poprzeplatane są opryskiwaniem preparatem Calypso.

Z kolei na poletkach z uprawą kapusty pekińskiej stosowano przeciwko mszycy brzoskwiniowej m.in. insektycyd Proteus 110 OD, który wykazywał bardzo dobre efekty przez około 10 dni. W przypadku Movento 100 SC efekt zwalczania mszyc utrzymywał się natomiast przez kilkanaście dni. Dlatego jak informowała K. Gładka, pierwszy zabieg zwalczający mszyce w kapuście pekińskiej można wykonywać Proteusem, a po około 7–10 dniach zastosować preparat Movento.

750x400_warzywnicze

Odmiany warzyw dla przemysłu przetwórczego

Karolina Marzęcka z firmy Bayer Vegetable Seeds
Karolina Marzecka z firmy Bayer Vegetable Seeds

Jak informowała Karolina Marzecka z firmy Bayer Vegetable Seeds (Nunhens) ich firma sprzedaje nasiona w 43 krajach i zatrudnia 1900 osób. Dużą uwagę przywiązuje się do poznania wymagań międzynarodowych odbiorców, dzięki czemu firma może realizować właściwe programy hodowlane pozwalające wprowadzać do oferty odmiany o określonych parametrach akceptowalnych przez konsumentów. W przypadku cebuli, firma prowadzi programy hodowlane od 24 lat. Ciekawą propozycją dla producntów tego warzywa z Polski, są odmiany w typie hiszpańskim o bardzo dużym potencjale plonotwórczym. Odmiany te maja pojedynczy stożek wzrostu, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się w przetwórstwie, nadają się również do obierania.

Warte uwagi są także odmiany pomidora gruntowego, a w szczególności te z serii peeling tomato. Są to odmiany u których bardzo łatwo usuwa się skórę, a ich nasiona sprzedają się bardzo dobrze we Włoszech czy Hiszpanii, czy też na Ukrainie. Ich kolejne zalety do przystosowanie do zbioru kombajnowego, są niecieknące i mają dużą zawartości suchej masy.

K. Marzecka zwracała również uwagę na odmiany marchwi oraz pora, w przypadku których jako pierwsza wprowadziła na rynek jego heterozyjne odmiany. Mają one bardzo duży plon, są jednolite, łatwe do czyszczenia i przerobu. W przypadku selera, gdzie ważny jest kolor i łatwość obróbki firma oferuje odmiany, które są białe po przetworzeniu.