Uprawa cebuli – herbicydy na początkowym etapie wzrostu. Dlaczego faza flagi jest taka niebezpieczna?W ramach projektu Onion Leader wizytujemy plantację cebuli w okolicach Krakowa. Sprawdzamy procent wschodów. Dokonujemy oceny skuteczności zabiegów herbicydowych. Informujemy jakie produkty do zwalczania chwastów można jeszcze zastosować oraz na co należy już uważać przy ich stosowaniu na niektórych plantacjach.

W materiale filmowym Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta na plantacji odmian Darko F1 i Vision F1 informuje o bardzo dobrych wschodach tych odmian, które po 19 dni od siewu przekraczają już ponad 90%. 

Ważną częścią przygotowanego materiału jest omówienie zabiegów herbicydowych, które można przeprowadzić na początkowym etapie wzrostu cebuli do tzw. fazy szpilki. 

Należy jednak uważać na stosowanie herbicydów w fazie flagi, gdyż wtedy cebula jest bardzo wrażliwa na substancje aktywne większości herbicydów.

Po osiągnięciu przez pierwszy liść właściwy cebuli długości około 4-5 cm i pokryciu się woskiem pojawia się dużo możliwość na zastosowanie wielu substancji czynnych herbicydów.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie w materiale filmowym: