Zaprawa do ziemniaków – XeniumUdział firmy BASF w 2020 roku w sektorze upraw warzywniczych umocnił się. Najsilniej wzrosła sprzedaż fungicydów, z dominującym w tym sektorze preparatem Signum 33 WG – informował podczas konferencji prasowej zorganizowanej 15 grudnia informował Jarosław Komar z firmy BASF. Firma ta umacnia również swoją pozycję w sektorze herbicydów. W spotkaniu, w którym dominowały informacje o nowych fungicydach do ochrony zbóż, poinformowano również o efektach ze stosowania nowej na rynku zaprawy doglebowej dla ziemniaków.

Opatentowana substancja aktywna

Allstar to innowacyjna i przełomowa wręcz zaprawa dedykowana ziemniakom. Zawdzięcza to opatentowanej substancji aktywnej Xenium. Ta może przybierać dwie formy: hydrofilną i lipofilną. Zapewnia to m.in. szybkie przemieszczanie się preparatu w roślinie i szybkie przeciwdziałanie patogenowi już przy niskich dawkach – informował Jarosław Komar z BASF.

Xenium to substancja czynna należącą do grupy karboksyamidów (SDHI), wykazująca niezwykle skuteczne działanie zapobiegawcze przeciw patogenom w bardzo niskich dawkach. Najniższych w całej grupie fungicydów SDHI. Produkt ten zarejestrowany jest do zwalczania ryzoktoniozy ziemniaka. Stosowany przeciwko tej chorobie ogranicza przy okazji porażenia ziemniaków przez takie choroby jak parch srebrzysty i antraknoza.

Preparat Allstar można aplikować na trzy sposoby. Pierwszą jest możliwość aplikowania tego produktu na etapie sortowania sadzeniaków w małych dawkach wody – 20 ml na 100 kg ziemniaków. Zgodnie z obowiązującą etykietą w Polsce produkt ten może być jednak aplikowany na etapie sadzenia ziemniaków. W niektórych krajach można nim również opryskiwać redliny w trakcie sadzenia sadzeniaków. Produkt ten można stosować w tradycyjnej, jak również wczesnej uprawie również podkiełkowanych odmian ziemniaka.

Wpływa na plon i jego jakość

W licznych doświadczeniach z zastosowaniem tego produktu stwierdzano przyrost plonu. Widoczne to było, nie tylko w przypadku kontroli, ale również w porównaniu do innych zapraw doglebowych stosowanych w uprawie ziemniaków. Allstar dobrze wpływa na zdrowotność zarówno części nadziemnej, ale również korzeni i na liczbę stolonów, na których rozwijają się bulwy. To przekład się na wielkość plonu i ekonomikę całej uprawy. Po zastosowaniu tego produktu, obserwowano również lepsze wyrównanie kalibrażu wykopywanych ziemniaków – informował J. Komar.

Jak informował J. Komar, Allstar zasługuje na uwagę również w uwagi na dobry profil tzw. ekotoks, co czyni go bezpiecznym dla konsumentów jeśli chodzi o zawartość MRL. Dlatego ziemniaki zaprawiane tą zaprawą, mogą być sprzedawane w sieciach stawiających największe wymagania stawiane zawartości pozostałości substancji aktywnych. Przy stosowaniu produktu Allstar zgodnie z zarejestrowaną dawką, jego pozostałości obecne w bulwach podczas zbioru pozostaną znacznie poniżej obecnego unijnego MRL wynoszącego 0,1 mg/kg – podsumowywał J. Komar.