Zbiory warzyw większe niż przed rokiem – GUS opublikował najnowsze szacunki

GUS, zbiory warzyw, zbiory, warzywa, pomidory
Zbiory na plantacji odmiany Brixtone F1

Mimo niesprzyjającej pogody w ciągu tegorocznego sezonu, zbiory warzyw gruntowych oszacowane przez GUS są o 6% wyższe niż przed rokiem. Instytucja opublikował najnowszy przedwynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2025 roku.

W raporcie GUS podkreślono niesprzyjające warunki w pierwszych miesiącach okresu wegetacji. Siew warzyw prowadzono głównie w trzeciej dekadzie marca i na początku kwietnia, a trwający wówczas deficyt opadów deszczu i chłody z powtarzającymi się przymrozkami doprowadziły do spowolnienia wschodów, osłabienia ich rozwoju oraz powstania lokalnych strat w uprawach. Miało to szczególne znaczenie dla kondycji roślin oraz plonów z wczesnych odmian warzyw. Sytuacja poprawiła się nieco w drugiej połowie maja, czerwcu i lipcu, kiedy opady deszczu poprawiły bilans wodny gleby i wpłynęły na przyrost plonów, zwłaszcza warzyw korzeniowych. Z drugiej strony wpłynęło to jednak na wzrost presji ze strony chorób grzybowych i bakteryjnych. Pogoda w sierpniu i pierwszej połowie września na przeważającym obszarze kraju sprzyjała dojrzewaniu warzyw oraz prowadzeniu zbiorów.

Produkcja warzyw gruntowych – szacunki GUS

Łączną produkcję warzyw gruntowych w 2025 roku oszacowano na ok. 4,1 mln t, co jest wartością o ok. 6% wyższą niż rok temu (3,8 mln t). Dla poszczególnych gatunków prezentują się one następująco (w nawiasie dane z wynikowego szacunku za rok 2024):

GatunekSzacunkowa prod. 2025 (tys. t)Wynikowy szacunek 2024 (tys. t)
Kapusta606571,2
Kalafior120108
Cebula630675,4
Marchew599559,4
Pietruszka korzeniowa165151,8
Buraki ćwikłowe257240,7
Pomidory gruntowe228203,4
Ogórki gruntowe105112,7
Seler korzeniowy11399,9
Kukurydza cukrowa194160
Dynia, kabaczek, cukinia455425,2
Pozostałe519446,4

We wstępnych szacunkach z tego roku rzuca się w oczy szczególnie wzrost produkcji kapusty – który widać również w aktualnej sytuacji na rynku. Znaczny jest również wzrost produkcji marchwi i pomidorów gruntowych – co w przypadku tego drugiego warzywa wiąże się ze stałym wzrostem areału uprawy.

Analitycy GUS podkreślają, że ostateczna wysokość zbiorów zależeć będzie przede wszystkim od przebiegu warunków pogodowych w ostatniej fazie cyklu wegetacyjnego i w okresie zbiorów.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny