Co robić w sytuacji gdy brakuje dostępnych rozwiązań do zwalniacza niektórych groźnych szkodników warzyw? Czy też w sytuacji gdy dostępne preparaty nie dają oczekiwanego rezultatu? Rozwiązaniem tych problemów może być preparat Emulpar 940 EC, który ma działanie mechaniczne wobec szkodników, co sprawie ze może znaleźć zastosowanie do zwalczania wielu szkodników warzyw.

Podczas grudniowego spotkania Forum Doradców Sadowniczych firmy Bayer, poinformowano o wprowadzaniu preparatu Emulpar 940 EC do portfolio tej firmy.

Emulpar 940 EC działa mechanicznie m.in. na mszyce, przędziorki, miodówki i mączliki. Produkt nie ma okresu karencji i nie daje pozostałości w końcowych produktach. Rozpoczęły się też procedury dopuszczenia produktów do używania w uprawach ekologicznych. Jest to produkt który może rozwiązać problemy, wobec których nie ma żadnych rozwiązań w zakresie zwalczania czy ograniczania – podkreślał dr Mirosław Korzeniowski (Bayer). Emulpar jest produkowany przez polską firmę ADW, będzie dostępny już w 2017 roku w opakowaniach 1 l i 5 l. Zalecane stężenia 0,9-1,2% w 300 -750 l/ha, produkt dobrze rozpuszcza się w wodzie. Produkt jest stosunkowo bezpieczny w stosowania, choć trzeba tu pamiętać o podstawowych zasadach przy wykonywaniu zabiegów ochrony.

Emulpar 940 EC, nie jest z formalnego punktu widzenia chemicznym środkiem ochrony roślin, ale produktem do mechanicznego zwalczania szkodników we wszystkich uprawach ogrodniczych (warzywa, owoce i rośliny ozdobne). Produkt oparty na oleju rydzowym z lnianki (Camelina sativa). Działa mechanicznie m.in. na mszyce, przędziorki, miodówki i mączliki. Emulpar świetnie wpisuje w dotychczasowe programy ochrony. Doświadczenia z ostatniego sezonu wskazują, że właściwie stosowany może być bardzo dobrym rozwiązaniem w zwalczaniu takich uciążliwych szkodników jak mączlik warzywny czy wciornastki.