Niemiecki i kanadyjski rynek kapusty w dobrej kondycji

Dość dobre były ceny osiągane za kapustę latem w Polsce. Okazuje się, że podobnie jest w innych miejscach na świecie. Choć pogoda w Niemczech jest daleka od optymalnej dla uprawy kapusty, to plantatorzy nie narzekają. Znaczne skupisko uprawy tego warzywa zlokalizowane jest pod Norymbergą. Zbiory tam realizowane są płynnie, a ceny zadowalają producentów. Nieźle cenowo sytuacja przedstawia się także w Kanadzie. Kiepsko zapowiadają się tam jednak zbiory.

Za Odrą plony przeciętne, ale zainteresowanie większe niż zwykle

Na wielkość zbiorów wpływ miały letnie upały. Wciąż w Niemczech jest ciepło, choć chłodne noce zwiastują już nadchodzącą jesień. Właśnie wtedy zazwyczaj na rynku kapusty robi się ruch, choć popyt na przełomie sierpnia i września 2018 roku był i tak znacznie większy niż w poprzednim sezonie o tej porze. Obecnie wycinane są kapusty z marcowych nasadzeń. Niebawem na rynek kapusty trafią większe partie towaru. Pomimo suszy zbiory nie powinny być bardzo niskie. Niemieccy plantatorzy w ostatnim czasie mocno inwestowali w systemy nawodnieniowe dla swych pól.

Rynek kapusty przyjazny dla różnych rodzajów tego warzywa

Handlowcy nie dostrzegają znaczących różnic w zapotrzebowaniu na konkretną kapustę. Być może biała sprzedaje się odrobinę łatwiej. Jednak także i czerwone odmiany znajdują swych nabywców. W tym segmencie szczególnie aktywni są Turcy i Rosjanie. Obecnie kapusta trafia na świeży rynek, lecz jesienią znaczne partie trafią do przechowalni. Będą one sukcesywnie trafiać do sprzedaży począwszy od listopada aż do miesięcy wiosennych.

Niższe zbiory poskutkują wyższymi cenami w Kanadzie

Także kanadyjskie lato należało do bardzo ciepłych i słonecznych. Susza, która nawiedziła prowincję Quebec, gdzie uprawia się znaczne ilości kapusty nie pozostała bez wpływu na plonowanie. To z pewnością będzie niższe od przeciętnego. Tamtejsi specjaliści z branży spodziewają się więc trudności w zaopatrzeniu rynku krajowym produktem w zimie. Już można było doświadczyć zmienności cen. W Quebec, na południe od Montrealu, uprawia się kapusty letnie. Te są w obrocie od lipca do listopada. Na północ od największego miasta prowincji uprawiane są kapusty przeznaczone do przechowywania. Trafiają na rynek zimą i sprzedawane są aż do lipca kolejnego roku.

Źródło: freshplaza.com