Za nami ważna impreza w globalnym marchwianym segmencie ogrodniczej branży – Międzynarodowe Sympozjum na temat Marchwi i Innych Roślin Selerowatych. Odbyło się ono w dniach 19-22 września w Krakowie i była to już druga edycja tego wydarzenia. W gronie wykładowców znaleźli się przedstawiciele świata nauki i firm z sektora. Na audytorium zasiedli goście z całego świata. Ostatni dzień wydarzenia został poświęcony na wizyty polowe.

Zaangażowanie wielu podmiotów i organizacji

Międzynarodowe Sympozjum na Temat Marchwi i Innych Roślin Selerowatych odbyło się dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów. To wspólne przedsięwzięcie instytucji naukowych i świata biznesu. Głównym organizatorem konferencji był Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Znaczący wkład w organizację imprezy wniosło także Polskie Towarzystwo Nauk Ogrodniczych. Skala działań znacznie wykraczająca poza granice naszego kraju sprawiła, że swój udział w stworzenie sympozjum wniosło również Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Ogrodniczych. Platynowym sponsorem wydarzenia była firma Vilmorin-Mikado, wchodzący w skład grupy Limagrin.

Silnie reprezentowany zespół firmy Bayer

Międzynarodowe Sympozjum na Temat Marchwi i Innych Roślin Selerowatych miało także złotego sponsora. Była nim firma Bayer. Brązowych sponsorów było dwóch – były to firmy Simon Group oraz KMK Agro. Przy organizacji wydarzenia współpracowały Spółdzielnia Producentów Owoców i Warzyw „Sielec” oraz Amplus SA. Wspólne wysiłki nie poszły na marne. W sympozjum uczestniczyło ok. 300 osób z niemal wszystkich kontynentów.

Ożywione dyskusje prowadzone były także w kuluarach

Część konferencyjna wysycona interesującymi wykładami

Pierwszy dzień został poświęcony na rejestrację uczestników i ceremonię otwarcia. Głos zabrał także jeden z amerykańskich prelegentów. Jednak kolejne dwa dni były już bardzo intensywnie wyładowane wykładami. Poranne sesje miały charakter plenarny, jednak w dalszej części prelekcje prowadzone były jednocześnie w mniejszych grupach, w panelach technicznym i naukowym. Ogółem odbyły się 43 wykłady. W gronie wykładowców znaleźli się Amerykanie, jak na przykład Philipp W. Simon z Wydziału Ogrodnictwa Uniwersytetu w Wisconsin-Madison. Licznie reprezentowani byli goście z Francji czy Niemiec. Prelegenci przybyli do Krakowa także z Wielkiej Brytanii, Tunezji, Japonii, Argentyny, Belgii, Holandii, Portugalii, Kazachstanu czy Arabii Saudyjskiej. Silnie reprezentowany był Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Jego pracownicy naukowi prezentowali wyniki swych badań, a także moderowali niektóre sesje.

Dr hab. Jacek Nawrocki z UR w Krakowie

Tak odpowiedzialne funkcje pełnił np. prof. Jacek Nawrocki czy prof. Rafał Barański. Głos zabierali także przedstawiciele firm oferujących rozwiązania do uprawy marchwi, jak na przykład dr Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer. Interesujące wystąpienie dotyczące zagospodarowania plonu stało się udziałem Anny Pawłowskiej-Kruzińskiej z firmy Marwit. Szeroki i ciekawy program sympozjum sprawił, że bez wątpienia każdy jego uczestnik mógł zdobyć nowe, przydatne w jego działalności informacje o czym szczegółowo będziemy informować w kolejnych relacjach z tego ważnego dla marchwianego sektora wydarzenia.

Więcej szczegółowych informacji z tego wydarzenia już niebawem na naszym portalu. Podążajcie za nami!