Poprzedni rok dla plantatorów warzyw kapustnych generalnie nie był zły. Wielu ogrodników wybiega więc myślami w przyszłość zastanawiając się nad doborem odmian na kolejny sezon. Z pomocą przychodzi Łukasz Rudecki z firmy Sakata. Podczas wyprawy do Holandii pod koniec września spotkaliśmy się z nim na poletkach pokazowych prowadzonych przez reprezentowaną przez niego firmę. Tam omówił wartościowe odmiany brokuła rekomendowane do uprawy w Polsce. Przybliżył też charakterystykę nowej selekcji kalafiora.

Nowe i sprawdzone brokuły

Triton F1 to odmiana, która doskonale nadaje się do inauguracji jesiennych zbiorów. Schyłek lata i początek jesieni to w naszym kraju ostatnio wysokie temperatury i raczej sucha pogoda. Z upałami Triton F1 radzi sobie lepiej niż znaczna większość innych odmian zachowując wysoki i dobry jakościowo plon. Róże są zbite a pączek drobny. Poza wspomnianym okresem, selekcja ta nadaje się także do uprawy na zbiór końcem wiosny. Plon kierować można na świeży rynek jak i do zagospodarowania przez zakłady przemysłowe.

Łukasz Rudecki przedstawił też charakterystykę odmiany Leonidas F1. To z kolei wariant typowo jesienny. Róże są wysoko wzniesione, co ułatwia ich zbiór i przygotowanie do sprzedaży. Nie występuje tu jamistość głąba, co jest kolejną zaletą. Odmiana posiada genetyczną odporność na przebarwienia antocyjanowe. To kreacja o uniwersalnym przeznaczeniu, choć doradca Sakaty rekomenduje jej uprawę przede wszystkim tym plantatorom, którzy plon zbywają na świeżym rynku.

W ofercie sprzedażowej Sakaty pozostanie w 2024 roku również Parthenon F1. To odmiana wiernie plonująca, o uniwersalnym przeznaczeniu i bardzo dobrej zdrowotności. Uzyskiwane plony są wysokie, a róże mają regularny, kopulasty kształt.

Nowa odmiana kalafiorów

Jak zapewniał Łukasz Rudecki, selekcja kalafiorów CAU21401 F1 już niebawem uzyska nazwę handlową. Stwierdził, że Sakata wiąże spore nadzieje z wprowadzeniem jej do sprzedaży komercyjnej, gdyż plantatorom jak i nabywcom ich towaru powinna przypaść do gustu. Zaletą tej odmiany jest bardzo dobre okrycie róży, która nie traci śnieżnobiałego koloru. Liście mają z kolei żywo zielony kolor. Nowa selekcja w 2023 roku była testowana w Polsce. W naszych warunkach klimatycznych dowiodła przydatności do produkcji na zbiór letni i jesienny. Odznaczyła się także dobrą zdrowotnością w warunkach krajowych pól.

Więcej na filmie

Więcej o wymienionych odmianach można dowiedzieć się z załączonego poniżej filmu: