Buraczki, dynie, brokuły i cebule – nowe odmiany warzyw z Sakaty

Dynia Colinky
Colinky F1


Poletka pokazowe Sakaty w Tolweg w Holandii prezentowały się w 2021 roku bardzo okazale. Kusiły oko różnorodnością kolorów, a kondycja roślin nie pozostawiała niczego do życzenia. W trakcie trzeciego tygodnia września 2021 roku odwiedzający tę lokalizację mogli zapoznać się z portfolio Sakaty. Nowe odmiany warzyw tam zaprezentowane w zdecydowanej większości nadają się także do uprawy w Polsce. Klaudia Horlop, która spotkała się na miejscu z redakcją portalu www.warzywapolowe.pl, nie tylko oprowadziła nas po kwaterach pokazowych, ale także zgodziła się wystąpić przed kamerą by opowiedzieć o nowościach. Nowe odmiany warzyw omówione przez nią mają szansę stać się ważnym kierunkiem produkcji dla części polskich plantatorów.

Buraczki

Sakata w swej ofercie posiada nowość – odmianę pod numerem BEE 03025 F1. Jest ona wciąż w fazie testów, ale już teraz chcę poinformować, że Sakata niebawem wyposaży plantatorów w możliwość uprawy buraczka odpornego na rizoktoniozę i rizomanię. Uzyskiwany plon powinien spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających ogrodników oraz osób kupujących od nich buraczki. Mają one ciemny, wyrównany kolor. – mówiła. K. Horlop.

Burak BEE03025
Burak BEE03025 F1

Dynie

Przedstawicielka Sakaty zaprezentowała także odmianę dyni Colinky F1. To wariant w typie Hokkaido. Jej wielką zaletą jest potencjał plonotwórczy. Przy masie owoców od 1,2 kg do 2,5 kg, a więc typowo „marketowym” rozmiarze, w kwaterach uprawnych notuje się zbiory wynoszące prawie 30 t/ha. Dynie są idealnie wybarwione, atrakcyjne wizualnie. Rośliny odznaczają się dobrą zdrowotnością polową. Pierwsze owoce uzyskuje się tu już po 55 dniach, ale odmiana namnaża je stopniowo i w polskim klimacie na każdym kłączu można uzyskać 6-8 sztuk.

Kolejną nowością z portfolio Sakaty jest dynia w typie makaranowym, oznaczona numerem SQ 120300 F1. Owoce odznaczają się intensywnie żółtym kolorem. Nadaje się do przechowywania.

Brokuły

W ofercie Sakaty, wiodącego dostawcy nasion brokułów, znalazła się nowość – odmiana Leonidas F1. To świeżorynkowy wariant. Róże są wysoko wyniesione ponad liście, mają masę ok. 500 g.  W Polsce najlepiej uprawiać tę odmianę z myślą o jesiennym zbiorze.

Leonidas F1

Cebule

Nowością w katalogu odmian cebuli oferowanych przez firmę Sakata jest Red Herald F1. To czerwona cebula, o intensywnym wybarwieniu. Można ją przechowywać do marca-kwietnia. Bardzo dobre wyniki pod tym kątem uzyskała w zrealizowanych przez nas testach – mówiła K. Horlop.

Cebula czerwona Red Herald
Red Herald F1

Nowe odmiany warzyw – więcej na filmie

Nowe odmiany warzyw z portfolio Sakaty są przedmiotem poniżej zamieszczonego filmu. Zachęcamy do jego obejrzenia. K. Horlop przedstawia je na nim bardziej szczegółowo, można też dokładnie się im przyjrzeć:

A więcej przeczytać na temat nowości z Sakaty można dodatkowo także tutaj: