Uczestnicy spotkania

Korzystając z dobrej, wrześniowej pogody kilka firm z branży ogrodniczej zdecydowało się zorganizować spotkanie o tematyce cebulowej. Odbyło się ono w miejscowości Kobylnica w Gminie Kruszwica na Kujawach. Głównymi organizatorami były firmy Flortom i Rol-Spec. Swe stoiska zorganizowała także firma Amagro. Wydarzenie o nazwie Cebula z włoską energią odbyło się 5 września.

Merytoryczne wykłady

Spotkanie otworzył i poprowadził Marcin Wieczyński z Rol-Spec. On też dokonał przeglądu zgromadzonych w kolekcji odmian cebuli o zróżnicowanej charakterystyce. Pochodzą one z selekcji firmy Cora Seeds. W Kobylnicy można było zapoznać się kreacjami w typie hiszpańskim, włoskim i amerykańskim. Po nim głos zabrał Piotr Borczyński z KPODR w Zarzeczewie. Zreferował główne problemy z jakimi plantatorzy musieli się mierzyć w obecnym sezonie. Udał się także na pobieżną lustrację plantacji przed swym wystąpieniem. Pomimo dość dobrego plonu na jaki się na niej zanosi okazało się, że występował tu problem różowienia korzeni. W trakcie swej prelekcji prosił przybyłych plantatorów by zwrócili uwagę na możliwość wystąpienia fuzariozy na swych polach w związku z ulewnymi opadami deszczu i choćby krótkotrwałymi zalaniami. Ostatni mówcą w tej części spotkania był Jacek Łuczak z Amagro. Mówił o możliwościach biostymulacji cebuli, a najwięcej uwagi poświęcił preparatowi Megafol. To naturalny biostymulator i aktywator wzrostu. Zwiększa plon i poprawia jego jakość.

Prezentacje terenowe

Kwatera cebulowa w gospodarstwie państwa Barbary i Piotra Chwaliszów prezentowała się dość dobrze na tle kondycji plantacji cebulowych w tej i w innych częściach kraju. Jej część poświęcono na wysiew kilku odmian o zróżnicowanej charakterystyce wzrostu i przydatności do przechowywania. Choć na części pola stosowana była fertygacja, to akurat w części pokazowej rośliny deszczowano w okresach niedoboru wody deszczowej. O tym jak prezentowały się zgrubienia można przekonać się oglądając poniższe zdjęcia: