Cebulowe plantacje Onion Leader – Kujawy

Lustracje cebulowych plantacji dokonane 18 kwietnia wskazują na dobrą kondycję roślin na plantacjach prowadzonych z doradcami Onion Leader. Tam gdzie terminowo wykonano siewy cebuli i prawidłowo zastosowano herbicydy widać wyrównanie roślin i dobrą ich kondycję. Tymczasem na niektórych plantacjach problemem okazują się chwasty, trudno zwalczane przy obecnej pogodzie.   

Dobrze prowadzone plantacje Onion Leader

Jak informuje Marek Zieliński z Syngenta, dobra kondycja cebulowych plantacji na Kujawach to efekt kilku czynników: dobrego przygotowania gleby po mokrej jesieni 2017 roku, terminowego siewu nasion, odpowiedniej głębokości siewu i wyrównanych wschodów cebuli.  Potwierdza się w tym roku, że wczesne siewy to wyrównane wschody, a tym samym łatwiejsza walka z chwastami. Optymalny w tym roku termin siewu nasion cebuli przypadał na Kujawach na 9-14 kwietnia (czyli około 2 tygodnie później niż w 2017 roku), opóźnienie nawet o 5-7 dni mocno wpływała na późniejszą kondycję plantacji. Uzasadniony był również w tym roku głęboki siew nasion na głębokość nawet 2,5-3 cm. To pozwoliło na wyrównane wschody – mówi ekspert z Syngenta. Wschody w tym roku następowały bardzo szybko, w przeciągu 8-10 dni po siewie. Tam gdzie były wyrównane można było bez obaw zastosować herbicydy powschodowe i pozbyć się chwastów.

 

Plantacja cebuli prowadzona zgodnie z zaleceniami doradców Onion Leader
Dobra kondycja roślin na plantacji

Problemy – głównie z chwastami

Tymczasem na niektórych plantacjach problem okazują się chwasty ciepłolubne jak: chwastnica jednostronna, szarłat, psianka czarna na na niektórych plantacjach blekot pospolity. Walka z nimi w tm momencie jest utrudniona ponieważ zarówno rośliny cebuli jak i chwastów, mają grubą okrywę woskową a to utrudnia działanie herbicydów.

Problemem na wielu plantacjach są chwasty ciepłolubne

Trudności są też na plantacjach zakładanych po kukurydzy. Resztki roślin utrudniały tam wyrównany siew nasion (często zapychały się sekcje wysiewające), resztki kukurydzy, wabiły też na plantacje dziki, który czyniły spore zniszczenia. Wtórnie pojawiają się samosiewy kukurydzy, które w tym momencie można zniszczyć tylko ręcznie.

Plantacje cebuli na stanowiskach po kukurydzy

Sezon cebulowy 2018 okazuje się w tym roku dosyć trudny dla producentów. Niebawem konieczna stanie się ochrona przed chorobami i szkodnikami. Warto zatem śledzić nasz portal i uczestniczyć w projekcie Onion Leader, który jak widać pozwala wzorowo prowadzić plantacje cebuli, niezależnie od sezonu i przebiegu warunków pogodowych.