Czy 100 ton + z ha jest możliwe w uprawie ogórka gruntowego?Jest to pytanie z którym zmaga się wielu producentów ale też wyzwanie, które warto podjąć myśląc o profesjonalnej uprawie ogórka gruntowego. Przy dzisiejszych kosztach ponoszonych na prowadzenie każdej niemal uprawy warzyw, wielkość uzyskanego plonu ma znaczenie. Czy zatem uzyskanie plonu 100 t/ha w uprawie ogórka gruntowego jest możliwe? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Marcina Pawlaka z firmy Rijk Zwaan.  

Marcinie specjalizujesz się w uprawie ogórka gruntowego. Czy uprawa tego warzywa nabiera popularności?

Marcin Pawlak: Patrząc na zbliżający się sezon powiem, że tak. Ogórek miał dobrą cenę w zeszłym roku więc zostanie założonych wiele nowych plantacji. Patrząc z perspektywy wielu sezonów zauważalna była jednak w ostatnich kilku latach tendencja do zmniejszania się areału uprawy ogórka w Polsce.

Marcin Pawlak Rijk Zwaan

Czy twoim zdaniem uprawa ogórka w gruncie to przede wszystkim propozycja dla dużych wyspecjalizowanych gospodarstw czy też mniejszych?

M.P.: Profesjonalna uprawa ogórka to propozycja dla tych producentów, którzy oczekują wysokich plonów z 1 ha, tutaj powierzchnia nie ma znaczenia. Znam wyspecjalizowane gospodarstwa uprawiające ogórki w pełnej technologii zarówno na 0,5 ha jak i 30 ha.  

Jak w przeciągu ostatnich kilku lat zmieniła się technologia uprawy ogórków gruntowych

M.P.: Technologia uprawy ogórków gruntowych zmienia się tak naprawdę od 20-30 lat; od dobrych kilku lat mówimy jedynie o udoskonaleniach. Natomiast wśród producentów zauważalny jest wzrost powierzchni upraw ogórka z wykorzystaniem wszystkich elementów nowoczesnej agrotechniki tj. m.in. czarnej folii do ściółkowania, agrowłókniny, taśm do nawadniania kropelkowego, nawozów do fertygacji czy coraz częstszego włączania do uprawy odmian partenokarpicznych ogórka.  

Uprawa ogórka na zagonach z fertygacją

Czy Twoim zdaniem zawarty w tytule wyzwanie uzyskania plonu 100 t+ z 1 ha jest możliwe?

M.P.: Oczywiście, że tak. Jednakże uprawa ogórka jest trudna, bardzo wymagająca i aby cieszyć się z przekroczenia tej symbolicznej liczby należy podejść do tego bardzo profesjonalnie.

Wybór odmiany ma kluczowe znaczenie w walce o wysoki plon ogórka

O czym będziesz mówił podczas webinarium jakie jest zaplanowane na 11 marca?

M.P.: Podczas pierwszego wystąpienia chcę przybliżyć agrotechniczne aspekty profesjonalnej uprawy ogórka. Zwrócę uwagę na elementy mające wpływ na wysoki plon początkowy i całkowity. Drugie wystąpienie poświęcę odmianom, nowym oraz już sprawdzonym. Odpowiedni dobór odmiany również jest kluczowy do osiągnięcia sukcesu jakim jest uzyskanie plonu 100 t+ z 1 ha.

Dziękuję za rozmowę

Webinar z 11 marca na temat trendów w uprawie ogórka dostępny jest poniżej: