Dwie odmiany cebuli na 50 ha

Tegoroczna kondycja cebuli w GPOiW Klimowicz

Ważną uprawą warzyw w Grupie Producentów Owoców i Warzyw Klimowicz jest cebula. W tym roku uprawiana jest na ponad 50 ha. W uprawie znajdują się dwie odmiany Dormo F1 i Amstrong F1. Tegoroczne plony oraz jakość cebuli, mimo suchej wiosny, a następnie przejścia nad plantacją w czerwcu bardzo silnych opadów deszczu i gradu zapowiadają się na dobrym poziomie.

W przypadku odmiany ‘Dormo’ wysianej na przełomie marca i kwietnia w obsadzie 3 jednostek na hektar (750 000 szt. nasion na ha), tegoroczne plony powinny wynieść nawet 60 t/ha. Dobrze zapowiada się również jakość cebuli, która pod koniec lipca miała cały czas zielony, zdrowy szczypior. Ten zapowiadał ciągłe przyrastanie cebuli na masę. Jak informuje Łukasz Piguła z firmy GPOiW Klimowicz, uprawa cebuli, dzięki posiadanemu parkowi maszyn oraz dopracowanej technologii – zwalczanie chwastów oraz ochronie fungicydowej, głównie przeciwko takim chorobom jak mączniak rzekomy czy stemphylium, praktycznie co roku dobrze się udaje. Ważne są również zabiegi przeciwko wciornastkowi. Sięgając po najlepsze rozwiązania agrotechniczne i topowe preparaty, możemy mówić o wysokiej jakości oferowanej przez nas cebuli – informuje Ł. Piguła. Odmiana Dormo F1 dobrze się przechowuje, oczywiście wymaga dobrego dosuszenia na polu. Agronom, podkreśla również duży udział plonu handlowego w plonie całkowitym.

Na uwagę zasługują również pozostawione na skraju pól kilkumetrowe pasy fitosanitarne, gdzie wysiewany jest owies. Pozostawienie takich uwroci zapewnia odpowiednio dużo miejsca do prawidłowego manewrowania maszynami. Unika się w ten sposób również problemów ze zniszczeniem rosnących na skaju pola upraw.

Więcej o uprawianej w tym gospodarstwie odmianie Dormo F1 dowiecie się oglądając materiał filmowy: