Obsypywanie pora – Superba Mikromix, Yara Nitromag, Nitrobor, Unica

Por to gatunek, w którego uprawie nadrzędnym celem jest uzyskanie długiej łodygi rzekomej. Taki efekt pozwala uzyskać właściwie wybrana odmiana oraz regularne obsypywanie. Warto również wiedzieć, że por to dobra roślina przedplonowa, zapewniając dobre stanowisko pod uprawę wielu gatunków warzyw. Oczywiście ważnym elementem decydującym o powodzeniu w tej uprawie jest odpowiednie nawożenie o czym w czasie zwiedzania kolekcji pora z Złotnikach (więcej czyt: „15 odmian pora w Złotnikach„) informował Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland.

Na stanowisku pod uprawę pora został wysiany nawóz Yara MilaCompex oraz Nitromag w celu uzupełnienia azotu, na który to składnik por wykazuje duże zapotrzebowanie. Pogłównie w trakcie sezonu kilkukrotnie podawano nawóz YaraLiva Nitrabor, który nie tylko odżywia, ale również jest bezpiecznym nawozem dla tego gatunku. A dlaczego dowiecie się na filmie.

W przypadku nawozów dolistnych w uprawie pora warto kilka razy w sezonie dokarmiać rośliny nawozem YaraVita Brasitrel PRO, dostarczającym m.in. bor, mangan i molibden. W celu wzmocnienia roślin konieczne jest również aplikacja saletry wapniowej (Calcinit) w połączeniu z nawozem mikroelementowy np. YaraVita Superba Mikromix. Bardzo dobre efekty dało również kilkukrotne dokarmianie pora nawozem KristaLeaf Foto, dostarczającym magnez oraz potrójnie schelatowane żelazo, zapewniające m.in. ładny zielony kolor części nadziemnej.

Tam, gdzie pory przygotuje się  do zimowania warto podać m.in. nawóz Unika Calcium.