Kiedy i gdzie mogą wystąpić przymrozki?

DCIM100GOPROGOPR0631.JPG

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że najniższą temperaturę przy gruncie w nocy ze środy na czwartek odnotowano w Suwałkach, gdzie zmierzono -6 stopni Celsjusza. Dodatnia temperatura panowała na ogół tylko na południowym wschodzie Polski. IMGW opublikował prognozę wystąpienia przymrozków w czwartek, piątek, sobotę i niedzielę.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek

Synoptycy planują ogłosić w czwartek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, północnej połowy woj. podlaskiego, północnych powiatów woj. mazowieckiego, a także dla południowych powiatów woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

Następnej doby temperatura poniżej zera stopni Celsjusza ma spadać głównie na północy i wschodzie kraju. Alerty pierwszego stopnia będą obowiązywać prawdopodobnie w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim oraz w południowych powiatach woj. małopolskiego i podkarpackiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę

W sobotę ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z przymrozkami mogą zostać wydane dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielę

Spadki temperatury do ujemnych wartości w ciągu kolejnej doby przewidywane są na większym obszarze Polski. Alerty pierwszego stopnia możliwe są w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim.

Jak chronić uprawy przed przymrozkami?

W przypadku warzyw , które mogą być narażone na niskie temperatury przy gruncie, najbardziej zasadne wydaje się przykrycie roślin biała agrowłóknina. Jest czynność praktykowana przez wielu producentów wczesnych warzyw. Do okrywania wystarczająca jest agrowłóknina biała o gramaturze 23 g/m2. Wygodnym rozwiązaniem jest używanie do okrywania plantacji worków wypełnionych piaskiem. Dzięki temu nie dochodzi do uszkadzania materiału. Nie uszkadza się też samych roślin, jak ma to niekiedy miejsce przy obsypywaniu ziemią. Jeden taki worek waży około 7 kg i bardzo dobrze sprawdza się przy okrywaniu plantacji. Ponadto worki łatwo można uprzątnąć z plantacji gdy usuwana jest agrowłóknina.

Źródło: tvnmeteo.pl