Dziennikarze zwiedzili Centrum Innowacji DuPont w Polsce


W dniu 7 kwietnia w swej siedzibie w Warszawie firma DuPont zorganizowała konferencję prasową. Przedstawiciele tego koncernu poinformowali o inauguracji kampanii informacyjnej dotyczącej nielegalnych środkach ochrony roślin, uruchomieniu Centrum Innowacji DuPont w Polsce oraz zaprezentowali nowe aplikacje mobilne wspomagające ochronę roślin. Spotkanie otworzył Michał Grzbiela, Projects Management Leader DuPont Central Europe.

Przybyłych gości witał także Piotr Gill, dyrektor DuPont Central Europe
Przybyłych gości witał także Piotr Gill, dyrektor DuPont Central Europe

Nielegalne środki ochrony roślin – skala rośnie

Podrabiane ś.o.r. trafiają do Europy drogą morską, ale i przez granice lądowe. Firma w niemieckiej telewizji wyemitowała nawet film nagrany w porcie w Hamburgu, na którym pokazano ładunek kontenerowych ilości pestycydów, które nigdy nie były testowane i stanowiły potencjalne niebezpieczneństwo dla ludzi i środowiska. Ze względu na skalę przemytu ważne jest aby wszystkie zainteresowane służby współpracowały ze sobą w celu wykrywania i w jego efekcie niwelacji zjawiska. Jeśli organy celne nie powstrzymają tego nielegalnego importu na granicy UE, potem produkty te przemieszczane są w sposób niekontrolowany po państwach wspólnoty – mówił Tomas McHale, DuPont CPP Global and EMEA Brand Protection Manager.

Tomas McHale mówi o przemycie nieoryginalnych śor do UE
Tomas McHale mówi o przemycie nieoryginalnych śor do UE

Służby powołane do walki z przestępczością polegającą na fałszowaniu ś.o.r. mają ograniczone możliwości, więc koncentrują się na aktywności wyłącznie w najważniejszych europejskich portach, takich jak Antwerpia, Hamburg i Rotterdam. Przemyt kwitnie jednak także w mniejszych miastach morskich i na lotniskach oraz przejściach na granicach lądowych. Kolejny problem polega na zmianie sposobu postępowania przemytników. Początkowo sprowadzane były małe ilości gotowych do sprzedaży produktów, a obecnie sprowadzane są komponenty do produkcji w zdecydowanie większych ilościach. Organizacja europejska DG Sante przeprowadziła badania, z których wynika, że średni udział nielegalnych ś.o.r. w rynku to ok. 10%, choć w południowych i wschodnich krajach wspólnoty współczynnik ten jest wyższy. Duża część podrabianych produktów trafia do UE przez granicę polsko-ukraińską.

Może to kłaść się cieniem na polskiej produkcji żywności, gdyż obecność nieautentycznych preparatów poddaje w wątpliwość jakość wyprodukowanych nad Wisłą plonów, zwłaszcza sadowniczych. Podnoszenie świadomości nie tylko plantatorów, ale i odpowiednich służb, także prokuratury jest szalenie ważne dla firmy DuPont.

STOP dla nielegalnych środków ochrony roślin

Michał Grzbiela mówił o znaczeniu stosowania autentycznych śor
Michał Grzbiela mówił o znaczeniu stosowania autentycznych ś.o.r.

Pod takim hasłem rozpoczęła się właśnie kampania edukacyjna, którą poprowadzi firma DuPont. Wybierając produkt warto zwrócić uwagę na butelkę i zakrętkę. Znajduje się na nich hologram i etykieta. Nie można na niej zamieszczać informacji w obcym języku, a etykiety oryginalnych produktów są zawsze w dobrym stanie. Oryginalny hologram posiada czerwone logo, które po przechyleniu grafika znika. Zamieszczony jest na nim także kod alfanumeryczny składający się z 7 cyfr. Uwagę trzeba zwrócić także na to, czy taśma/banderola jest nieprzerwana – mówił na spotkaniu Michał Grzbiela, Projects Management Leader DuPont Central Europe . Wszystkie oryginalne produkty firmy DuPont trafiają do Polski z Francji, tylko transportem drogowym dedykowanym w całości ś.o.r. i nie są konfekcjonowane w naszym kraju.

DuPont Traceology Manager

Firma uruchomiła specjalną bazę danych dostępną pod adresem www.izontracker.com, gdzie można wpisać kod alfanumeryczny, aby przekonać się, czy produkt jest autentyczny. Jeśli numer nie został odnaleziony, to oznacza, że nie został nadany, więc ogrodnik może zgłosić odpowiednim służbom popełnienie przestępstwa i w żadnym wypadku nie powinien stosować zakupionego środka w trosce o bezpieczeństwo swych upraw. W razie wątpliwości można skorzystać także z bezpłatnej infolinii DuPont pod numerem telefonu 800 800 167 , lub skontaktować się z przedstawicielami firmy poprzez e-mail. Firma, będąca członkiem Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin organizuje szkolenia dla dystrybutorów, ogrodników na których omawiane są sposoby odróżniania podróbek od autentycznych produktów.

Nowa aplikacja mobilna dla rolników

Polska to ważny rynek dla firmy. Świadczy o tym nie tylko uruchomienie Centrum Innowacji DuPont w Polsce, ale także pomoc jaką podmiot udziela ogrodnikom na płaszczyźnie ochrony upraw. Firma udostępniła polskim ogrodnikom nową aplikację mobilną – DuPont Evalio AgriXpert. Posiada ona kilka ciekawych funkcjonalności. Jedną z nich jest możliwość porównania chwastów rosnących na polu ze zdjęciami z bazy ponad 300 gatunków. Każdy prezentowany jest w dużym zbliżeniu w fazie kiełkowania, dojrzałości i kwitnienia. Po zidentyfikowaniu chwastu aplikacja pomaga w dobraniu formy jego zwalczania. Funkcja „Skontaktuj się z ekspertem” pozwala na przesłanie wykonanego zdjęcia chwastu bezpośrednio do członków zespołu DuPont w celu identyfikacji gatunku i uzyskania zalecenia dotyczącego metody jego zwalczania. Aplikacja została zaprojektowana dla systemów Android i iOS.

Marcin Żabowski odpowiada na pytania dziennikarzy
Marcin Żabowski odpowiada na pytania dziennikarzy
Telekonferencja z udziałem pracownika firmy DuPont w Moskwie
Telekonferencja z udziałem pracownika firmy DuPont w Moskwie