Start dla kapustnych w sezonie wczesnej uprawy 2016 jest niezwykle sprzyjający.  Niekorzystne zjawiska pogodowe były tej wiosny incydentalne. Przeważała umiarkowanie ciepła i słoneczna pogoda. Także w większości regionów Polski, wystąpiły dobre warunki do wzrostu wczesnych nasadzeń warzyw kapustnych.

Raczej ciepła i długa jesień, w zasadzie łagodna zima, sprzyjały spokojnemu przygotowaniu stanowisk pod wysadzanie. Był czas na spokojne przygotowanie konstrukcji namiotów kroczących typu igołomskiego i  założenia folii. Najwcześniejsze nasadzenia dodatkowo, oprócz tunelu zabezpieczone zostały podwójnie poprzez założenia płaskiego przykrycia włókniną. W takich warunkach, wzrost i rozwój jest szybki, harmonijny. Warunki tego sezonu są na tyle stabilne i sprzyjające, że praktycznie wszystkie rzędy roślin, w tym również te przy folii rosną w sposób niezwykle wyrównany. Rośliny prezentują się okazale, a ich pokrój i cechy oddają wiernie potencjał genetyczny tkwiący w poszczególnych odmianach.

W odmianach z Syngenty dokładnie widać takie cechy jak wczesność, wyrównanie, potencjał plonu. Już teraz , można docenić ich wartość.

Ponieważ warunki pogodowe były sprzyjające, do nasadzeń plantatorzy przystąpili dość wcześnie, około połowy lutego. Zasadnicze nasadzenia kapust wczesnych pod folią, zostały ukończone w dwóch dekadach. Tradycyjnie jako drugie w kolejności, zostały wysadzone kalafiory, kapusty włoskie, kalarepy i brokuły.

Kapusta Veronor
Kapusta Veronor

W regionie powiatów krakowskiego i proszowickiego; zwłaszcza w miejscowościach od lat liderujących w produkcji wczesnych kapustnych takich jak Igołomia, Wawrzeńczyce, Tropiszów, Zofipole, Karwin, Wierzbno, plantatorzy prowadzący rodzinne gospodarstwa, pieczołowicie opiekowali się swoimi uprawami. Zgodnie z wiedzą potwierdzoną wieloletnią praktyką, rokrocznie wzbogacaną o nową wiedzę i bieżące doświadczenia, również i w tym sezonie z wielką pasją i zaangażowaniem prowadzą swoją produkcję w bardzo dużej części opartą o cenione przez nich odmiany z Syngenty. Poniżej przedstawiamy galerię odmian w zaawansowanym momencie wzrostu i rozwoju. Prognozowany termin zbioru pierwszych kapust z Syngenty to połowa trzeciej dekady kwietnia. Na przełomie kwietnia i maja, na wczesne kapusty powinny być już szeroko dostępne w handlu detalicznym w sposób zauważalny. Dobrze postępuje wzrost  kalafiorów. Pierwsze kalafiory z Syngenty, w okresie majowego weekendu powinny już trafić do konsumentów.

Obejrzyj jak rosną wczesne kapusty: www.kapustnebeztajemnic.pl