Alternatywą dla produktów mlecznych może być mleko ziemniaczane. Waitrose, brytyjska sieć supermarketów opublikowała raport dotyczący żywności i napojów z bieżącego roku, z którego wynika, iż mleko ziemniaczane będzie największym trendem roku 2022.

W ostatnich latach obserwujemy popularność mleka sojowego, migdałowego, owsianego i grochowego. Teraz przyszła kolej na mleko ziemniaczane. Niska zawartość cukru i tłuszczów nasyconych zdominuje menu kawiarni w nadchodzących miesiącach  – mówi przedstawiciel Waitrose.

Od lutego 2022 roku sieć Waitrose sprzedaje produkty od jedynej dostępnej komercyjnie marki mleka ziemniaczanego na rynku. Jest nią szwedzka firma o nazwie DUG, należąca do startupu Veg of Land.

DUG jest to mieszanka składająca się głównie z ziemniaków (6%), wody i oleju rzepakowego oraz witamin, aromatów, dodatków, w tym białka, grochu i błonnika cykorii. Do wyboru są trzy alternatywy: oryginalna, niesłodzona i barista.

Alternatywy nabiału to wielki trend

W Wielkiej Brytanii jest wielki popyt na mleko roślinne, a brytyjski rynek tego napoju jest wart ok. 400 milionów funtów rocznie. Natomiast, w Stanach Zjednoczonych mleko roślinne aktualnie stanowi ok. 10% całego rynku mleka, a sprzedaż produktów roślinnych plasuje się na poziomie do 2 miliardów dolarów. Z badania firmy Mintel, które zostało przeprowadzone w kwietniu 2021 roku wynika, iż spożycie mleka roślinnego w Wielkiej Brytanii osiąga wysoki poziom przez cały czas, bo aż 44%. Głównymi konsumentami tego napoju jest społeczeństwo w przedziale wiekowym 25-44 lat.

Ziemniaki i ich niewielki wpływ na środowisko

Z raportu Waitrose wynika, iż dla 70% ankietowanych ślad węglowy w ich żywności ma znaczenie. Marka DUG twierdzi, że najbardziej zrównoważoną alternatywą dla nabiału jest mleko ziemniaczane. Wcześniej było nim mleko migdałowe, ponieważ posiadało najniższy ślad węglowy spośród innych produktów. W opinii przedstawicieli marki DUG uprawa ziemniaków jest dwukrotnie bardziej praktyczna i wydajna niż uprawa owsa pod względem wykorzystania gruntów. W dziale zużycia wody ziemniaki klarują się gdzieś pośrodku stawki w porównaniu do innych produktów mlecznych.

Ziemniaki są zdrowe

Mleko ziemniaczane wyróżnia się niską zawartością cukru i tłuszczu. Ponadto, jest także wolne od alergenów, np. laktozy, mleka, soi, glutenu czy orzechów. Napoje DUG Original zawierają 15% dziennej zalecanej wartości: wapnia, witaminy D, ryboflawiny i witaminy B12. Produkty marki DUG są wzbogacone kwasem foliowym zawierającym 15% dziennej zalecanej wartości. Dobra wiadomość dla tych, którzy pilnują swojej wagi jest taka, że mleko ziemniaczane ma 39 kalorii i 1,5 grama tłuszczu w jednej, zalecanej porcji do spożycia.

Źródło: Forbes