Na Kujawach pojawiły się pierwsze osobniku wciornastka na cebuli z siewu wiosennego. Należy zlustrować plantacje i jeżeli na roślinach są larwy to konieczne będą pierwsze zabiegi zwalczające wciornastki na cebuli. Im szybciej zostaną one przeprowadzone tym mniejsze ryzyko uszkodzenia szczypioru u młodych roślin.

Zwalczanie wciornastków na cebuli

Proponuję najpierw opryskać plantacje produktem SpinTor, a następnie po kilkunastu godzinach produktem Movento 100 SC. Jeżeli natomiast na roślinach znajdują się tylko dorosłe osobniki to jak najszybciej trzeba zastosować Movento 100 SC . Przypominam, że Movento 100 SC stosujemy w niewielkiej ilości wody około 250 l/ha z dodatkiem zwilżaczy rozpuszczających woski roślinne np. Inex A.

W rejonach uprawy cebuli gdzie jest mała presja wciornastka należy wykonać pierwsze zabiegi produktem Mite Mine z dodatkiem preparatu Inex A i powtarzać co 7 dni. W przypadku jednak stwierdzenia, że na roślinach zaczynają bytować wciornastki trzeba użyć produktu Movento 100 SC jak wyżej.

Jak wzmocnić rośliny cebuli (Klaudia Zamkowska, Yara Poland)

Obecnie cebula z siewu wiosennego najczęściej znajduje się w fazie 4-5 liścia właściwego. Jeżeli cebula potrzebuje pobudzenia do wegetacji proponuję zastosować w nawożeniu pozakorzeniowym Kristalon zrównoważony czyli zielony ( 18-18-18) w dawce 3 kg/ha.

Natomiast jeśli wystąpiły warunki stresowe m.in. gradobicia, zalania czy uszkodzenia po ś.o.r dobrym sposobem na regeneracje roślin jest KristaLeaf FOTO (3 kg/ha, 2x co 10-14 dni ). Wpływa on na szybkie odbudowanie i wzmocnienie masy liściowej.

Partnerami cyklu Monitoring Plantacji Warzyw (Komunikaty Warzywnicze) są firmy Bayer, Osadkowski SA oraz Yara Poland