Na sportowo w unisławskim zagłębiu kalafiorowo-brokułowym

W dniu 22 czerwca zorganizowany został XVI Półmaraton Unisławski a także bieg towarzyszący na dystansie 10 km  wdzięcznie nazwany Dziesiątką Unisławską. Trasa obu zawodów prowadziła drogami asfaltowymi na terenie gmin Unisław oraz Kijewo Królewskie. Uczestnicy mogli zapoznać się z  malowniczymi terenami Chełmińskiego Parku Krajobrazowego. Biegi te weszły w cykl Grand Prix w Biegach Długodystansowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Były siódmym już z kolei biegiem w tegorocznej edycji tegoż cyklu.

Duże zainteresowanie wydarzeniami

W tegorocznych zawodach wystartowało aż 393 zawodników. Z tego grona 173 rywalizowało na dystansie 21,1 km zaś kolejnych 220 na odcinku 10 km. Triumfatorem XVI Półmaratonu Unisławskiego w klasyfikacji generalnej mężczyzn z osiągniętym rezultatem 01:13:50 został Zbigniew Kledzik z Chomiąży Szlacheckiej. W klasyfikacji generalnej kobiet z czasem 01:25:43 zwyciężyła Anna Arseniuk z Górska. W Dziesiątce Unisławskiej w klasyfikacji generalnej mężczyzn zwyciężył Dawid Klaybor, który uzyskał czas 00:32:09 ustanawiając tym samym nowy rekord trasy. Wśród kobiet najszybsza była Dorota Gałuszka, która 10 km przebiegła w 00:45:30. W gronie biegaczy rywalizował także Marek Zieliński z firmy Syngenta. Bieg odbywał się w regionie z którego pochodzi wielu plantatorów warzyw kapustowatych, którym doradza. Od lat ćwiczy bieganie więc nie mógł odmówić sobie przyjemności z partycypacji w unisławskim wydarzeniu.

Marek Zieliński z firmy Syngenta podczas biegu

Wsparcie Syngenty dla Półmaratonu Unisławskiego

Firma Syngenta zdecydowała się wesprzeć imprezę. Trasy biegów zostały wytyczone w taki sposób, że biegacze przemieszczali się przez miejscowości w których uprawia się duże ilości brokułów a zwłaszcza kalafiorów. Wśród nich królują nasze odmiany. Bardzo popularna są tu zwłaszcza Gohan F1, Cabral F1, David F1 czy Java F1. To bardzo ładne strony z zadbanymi gospodarstwami. Przyjemnie jest uprawiać sportową rywalizację w takich stronach – tłumaczył Marek Zieliński. O tym jaka jest jakość pozyskiwanych tu warzyw przekonać się mógł każdy z biegaczy nie tylko poprzez rozglądanie się w trakcie biegu po okolicznych polach. Syngenta do każdego pakietu startowego dołożyła różę kalafiora. Uczestnicy biegów, już po powrocie do domu, mogli więc przygotować smaczny i zdrowy posiłek związany z miejscem w którym uprawiali sport.