Nawożenie fasolki szparagowej

Podczas spotkania poświęconego uprawie fasoli szparagowej odbywającego się 28. sierpnia w Grupie Producentów Owoców i Warzyw Warpol w miejscowości Dobre, Wojciech Kopeć prezentował rekomendacje nawozowe firmy Yara dla uprawy tego gatunku.

Azot to podstawa

Chociaż rośliny bobowate potrafią asymilować azot z powietrza, dzięki symbiozie z bakteriami, to niewielka dawka startowa azotu, około 50 kg N/ha, pozwala na szybszy start rośliny i wykształcenie wyższego plonu.

Pierwiastkiem, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju mikoryzy i współpracy z bakteriami jest molibden.

Jak każda roślina kwitnąca fasola do dobrego rozwoju kwiatów i procesu zapłodnienia potrzebuje mikroelementu jakim jest bor. Jednak w przypadku tej rośliny bardzo łatwo o przedawkowanie boru. Przekroczenie jednorazowej dawki 200 g/ha skutkuje zrzuceniem kwiatów i zawiązków.

By zaopatrzyć rośliny w te niezbędne mikroelementy firma Yara proponuje nawóz YaraVita BRASSITREL, który zawiera azot, bor, mangan i molibden w wysokiej koncentracji. Dzięki specjalnym właściwościom utrzymuje się on na roślinie przez długi czas i systematycznie uwalnia składniki pokarmowe nie powodując szoku w roślinie. Nawóz ten ma również wysokie pH, które utrzymuje się na powierzchni liścia, przez co stwarza niekorzystne warunki do rozwoju grzybów patogenicznych.

W okresie okołokwitnieniowym wskazane jest zastosowanie nawozu YaraVita FRUTREL. Jest to unikatowy nawóz łączący w sobie wapń i fosfor, dwa pierwiastki niezbędne dla prawidłowego rozwoju nowych tkanek powstających owoców. Zawiera on w sobie również wyciąg z alg Ascophyllum nodosum. Taka kombinacja przyspiesza podziały komórkowe w czasie kwitnienia. Dzięki zwiększonej ilości komórek roślina jest w stanie wykształcić większe strąki.

By ułatwić plantatorom tworzenie mieszanin zbiornikowych firma Yara stworzyła aplikację Tankmix, dzięki której szybko można sprawdzić mieszalność nawozów ze środkami ochrony roślin i innymi nawozami.