Sezon 2023 pogodowo miał dość niespodziewany przebieg. Wiosna była chłodna i mokra, lato odznaczyło się wysoką zmiennością temperatur i przeciągającymi się okresami niedoborów wody ale sam jego schyłek oraz wczesna jesień był zdecydowanie cieplejsze od oczekiwań. Takie warunki w jakich przyszło producentom uprawiać kapustę postawiły wiele znaków zapytania na płaszczyźnie doboru odpowiednich strategii żywienia roślin. Czy udzielone odpowiedzi były poprawne? Trudny test sprawdził Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland, a jego ocenę podjętych działań oraz rekomendacje na przyszłe sezony zawiera poniżej zamieszczony film.

Trudne wybory

W gospodarstwie Przemysława Kruszcza w Charsznicy w dniu 10 września w ramach XXVII Małopolskich Dni Kapusty można było zapoznać się z odmianami warzyw oferowanymi przez Seminis. Przy tej okazji obywało się tam wiele rozmów na inne tematy, gdyż swe stoiska w tej lokalizacji zorganizowały kolejne firmy wspierające plantatora. Jedną z nich była Yara Poland. Jej przedstawiciel, Wojciech Wojcieszek, dokonał omówienia programu nawożenia kapusty w omawianym gospodarstwie i poddał ją krytycznej ocenie.

W gronie nawozów posypowych punktem wyjścia okazał się produkt YaraMila Complex, który jeszcze przed wysadzeniem rozsady w dawce 500 kg/ha zaaplikowano w kwaterze w której odbył się wrześniowy pokaz. Samo sadzenie przypadło na 12 maja, a po nim pogłównie stosowane były jeszcze nawozy takie jak YaraBela Extran 33,5 w dawce 125 kg/ha oraz Unika Calcium w dawce 200 k/ha. Dolistny program nawożenia kapusty w gospodarstwie P. Kruszca objął pięć produktów: YaraTera Superba Mikromix, YaraVita Brassitrel ProKristaLeaf Foto, YaraTera Calcinit oraz YaraTera Kristalon Pomarańczowy. Specjalista z firmy Yara wyjaśnił dlaczego w taki sposób właśnie skomponowano program żywienia kapusty, poinformował co można w nim ewentualnie zmodyfikować, a także sformułował kilka niezwykle wartościowych, praktycznych wskazówek, które ułatwią plantatorom produkcję wysokiej jakości handlowej kapustę w sezonie 2024 i w kolejnych latach. Materiał nagrany 10 września w Charsznicy znajduje się poniżej. Zachęcam do jego obejrzenia: