O tym jak poprawić jakość ogórków gruntowych w trakcie spotkania ogórkowego w Woli Gosławskiej 19 lipca mówił Radosław Wilk z firmy Intermag. Poinformował, że Intermag wspólnie z firmami Fruktus i PlantiCo opracowuje metodę żywienia roślin tak, by ogórki możliwie jak najlepiej nadawały się do kiszenia. Badania wchodzą w fazę prób polowych.

Cel i rezultaty projektu

Na rynku polskim brakuje surowca w postaci dobrej jakości ogórka gruntowego do kiszenia. Chodzi o dobranie terminów, produktów i ich dawek w celu uzyskania dużej ilości takiego towaru, który da produkt chrupki, o powtarzalnej i wysokiej jakości, spełniający oczekiwania sieci handlowych, a przede wszystkim konsumentów – mówił R. Wilk. Przedstawił też założenia przedsięwzięcia konsorcjum. Chrupkość kiszonych ogórków ma być wyższa o 10%, wyrównanie i plonowanie o 8%, a ograniczenie zużycia ś.o.r. o 20%. Ogórki mają podlegać także „biofortyfikacji” prowadzącej m.in. do ograniczenia zużycia ś.o.r. poprzez wysycenie roślin pierwiastkami wspierającymi naturalne mechanizmy odpornościowe. Badane są korelacje między zwiększeniem nawożenia poszczególnymi pierwiastkami a trwałością pozbiorczą produktu i jego walorami smakowymi oraz procesem kiszenia. Już wyłonione zostały nawozy, których stosowanie ma pozytywny wpływ w wymienionych obszarach.

Radosław Wilk, Intermag

Przydatne w uprawie ogórków

Jednym z takich produktów jest Optysil. Ogórek dobrze reaguje na krzem – nalistne stosowanie tego produktu wpływa na wzmocnienie ścian komórkowych w połączeniu z optymalnym nawodnieniem. Finalnie podnosi więc jędrność, chrupkość owoców. Tytanit z kolei wpływa na zwiększenie i wyrównanie plonowania. Poprawia wzrost, zapylenie i jakość plonu. Testowane są warianty aplikacji nalistnych i fertygacyjnych w uprawie ogórków, choć z informacji przekazanych przez specjalistę wynika, że raczej aplikacje nalistne będą bardziej zasadne ekonomicznie. Innym interesującym produktem jest Aminoprim. Zawiera w swym składzie ponad 50% aminokwasów, w tym 18% wolnych aminokwasów. Zastosowanie produktu sprzyja wzrostowi roślin, ich wigorowi. Nowością, opracowywaną w ramach tego projektu, jest produkt Amino Ultra Horti. Ma on dostarczać mikroelementy nalistnie na tych plantacjach, gdzie zabiega się o wysokie plony. Bactim Fertimax to z kolei produkt bakteryjny, działający w rizosferze. Ogórek dobrze reaguje również na jego zastosowanie.

Badania trwają w 6 lokalizacjach na powierzchni łącznie 25 ha. R. Wilk zadeklarował, że pod koniec sezonu będzie dysponował na ich podstawie wiedzą o tym jak technologia rekomendowana przez Intermag sprawdziła się w żywieniu i stymulacji ogórków.