Nowe odmiany pomidora i kukurydzy

Dorota Wielgat omawia nowe odmiany HM Clause

W Toruniu w dniu 1 grudnia firma HM Clause zorganizowała spotkanie. W jego trakcie poruszano różne tematy związane ze współpracą z dystrybutorami nasion i ich odbiorcami, plantatorami. Jednym z ważniejszych zagadnień były nowe odmiany HM Clause.

Nowe odmiany HM Clause – pomidor gruntowy

Nowe odmiany HM Clause omówiła Dorota Wielgat, doradca tej firmy. W gronie pomidorów polowych jedną z nowości jest HMX 6905 F1. To odmiana wczesna, dla przetwórstwa. Owoce są owalne, mają średnio masę 120g każdy. Są bardzo twarde, więc nadają się wybornie do zbioru mechanicznego. Średnia wartość Brix przekracza tu 5,5. Krzewy tej odmiany wytwarzają rozbudowany system korzeniowy. To zapewnia roślinom dobrą zdrowotność. Odmiana wyróżnia się wysoką plennością. Krzewy są raczej kompaktowe, na owocach nie pojawiają się poparzenia. Kolejna nowością jest CLX C317 F1. Daje ona większe owoce o ok. 10g, czyli o średniej masie wynoszącej ok. 130g. Są dwukomorowe, grubościenne. Ta odmiana powinna być uprawiana z przeznaczeniem  dla przemysłu, a jej wczesność porównywalna jest z odmianą Pietrarossa F1. Owoce mają dobrą trwałość zbiorczą i pozbiorczą. Zaletami jest bardzo wysoki plon i wysoki Brix owoców. Plantacja tej odmiany odznacza się dobrą zdrowotnością. CLX 38203 to wczesna odmiana w typie pomidora wielkoowocowego. Owoce osiągają masę 250-300g, są kuliste i mięsiste. Pomidory są błyszczące, intensywnie wybarwione i twarde. Zaletą jest szybki zbiór ręczny poprzez łatwe odszypułkowanie ale i duży rozmiar owoców. Nowe odmiany HM Clause, zdaniem przedstawicieli firmy, powinny szybko zyskać uznanie plantatorów.

Michał Taraska z HM Clause wierzy w nowe ale i sprawdzone odmiany w portfolio tej firmy

Nowa odmiana kukurydzy supersłodkiej

HM Clause zaoferuje też w 2018 roku interesującą odmianę kukurydzy suspersłodkiej pod numerem HMX 4351 YS. To kreacja bardzo wczesna, o okresie wegetacji wynoszącym ok. 90 dni w polskich warunkach klimatycznych. Dojrzałość zbiorcza jest tu więc osiągana przed głównym atakiem omacnicy prosowianki. Rośliny mają wysokość ok. 170 cm, są silne i zdrowe. Wykształcają one kolby o przeciętnej długości 22,5cm, średnicy 5cm i z 18 rzędami. Ziarniaki mają ok. 11m długości.

Doradcy i dystrybutorzy HM Clause z Andrzejem Grabowskim, który odwiedził Dzień Dystrybutora HM Clause