Wizyta na poletkach firmy Tokita w Tropiszowie była okazją do zapoznania się z odmianami jarmuży, porów czy brokułów, które mogą okazać się interesującą propozycją dla osób je uprawiających.

Jakub Wrona z firmy Luty Jacek, która jest dystrybutorem nasion marki Tokita w Polsce
Jakub Wrona z firmy Luty Jacek, która jest dystrybutorem nasion marki Tokita w Polsce

Według Jakuba Wrony z firmy Luty Jacek z brokułów firmy Tokita na uwagę zasługują szczególnie trzy odmiany. Pierwszą z nich jest Zen F1 mający 90-95-dniowy okres wegetacji, zwartą i ciemnozieloną różyczkę, gruby głąb, dobrze wychodzi w uprawie letnie, nie przerasta. Odmianą brokuła dedykowaną do przemysłu jest Matsuri F1 o ciężkich różach, których masa przekracza 1 kg, jego róża jest ciemnozielona i ma drobne pączki. Gargno F1 ma 60-65-dniowy okres wegetacji, mający bardzo drobne pączki i ciemnozieloną różę, jest to odmiana uważana obecnie za jedną z najwcześniejszych odmian z oferowanych na polskim rynku brokułów oraz Sakura F1 (70 dniowy okres wegetacji), która jest trochę późniejsza od wcześniejszej kreacji.

Sławomir Cieraszewski, w którego gospodarstwie zlokalizowano poletka doświadczalne firmy Tokita
Sławomir Cieraszewski, w którego gospodarstwie zlokalizowano poletka doświadczalne firmy Tokita

Według Sławomira Cieraszewskiego, producenta warzyw oraz rozsady (w tym roku produkowana była na niewielkiej jeszcze powierzchni bo 250 m2) oferowanej przez jego firmę Green-Pol, z prezentowanych odmian na uwagę zasługują bez wątpienia kapusty z firmy Tokita, zarówno czerwone, białe jak i włoskie z uwagi na odporność na wiele chorób, które powszechnie występują w regionie igołomskim. Ciekawe są także brokuły, ale w ich przypadku okazuje się, że okres wegetacji w tym roku był krótszy od sugerowanego przez firmę Tokita. Z wysianych w tym roku odmian, dobrze sprawdziła się w ocenie S. Cieraszewskiego odmiana Zen F1, która ma atrakcyjnej masy róże i ładny głąb. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to odmiana robiąca wśród moich klientów bardzo dobre wrażenie jeśli chodzi o jakość róży – ocenia S. Cieraszewski. Ten rok w ocenia plantatora nie był łatwy jeśli chodzi szczególnie o zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka. Z zastosowanych produktów do zwalczania tego szkodnika najlepiej wypadły Coragen oraz Steward.

tokita5Z odmian prezentowanych na poletku odmianowym firmy Tokita uwagę zwracały także jarmuże (Pental Brig i Black Magic) oraz pory mieszańcowe (Lancaster, TZ 0188, TZ 0475 i TZ 9249) o czym informują na filmie doradcy z firmy Tokita oraz Luty Jacek. Warto również zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi nawożenia prezentowanych odmian, które częściowo prowadzone było w oparciu o produkty z firmy Yara Poland (stosowano np. Calcinit i Kristalon). Zobacz również film – kliknij w ten link