Uczestnicy spotkania


Spotkanie kalafiorowo brokułowe zorganizowane przez firmę Seminis w Kolonii Łaszczówka w dniu 7 marca zgromadziło wielu ogrodników. Zaprezentowano na nim nowe odmiany warzyw polowych na nadchodzący sezon znajdujących się w ofercie firmy.

Brokuły

Przeglądu odmian tego gatunku warzyw polowych dokonał Piotr Dutkowski z Monsanto Polska. Omówił zasady selekcji nowych odmian zarówno w Holandii, jak i późniejszy proces 3-5 letnich doświadczeń w Polsce. Brokuły nad Wisłą uprawia się na 7 tys. ha, co daje naszemu krajowi 4 miejsce w Europie. Zdecydowanym liderem jest Hiszpania, gdzie do celu uprawy tego warzywa wykorzystuje się 40 tys. ha.

Piotr Dutkowski z Monsanto przedstawił ofertę odmian kalafiorów i brokułów na 2016 rok
Piotr Dutkowski z Monsanto przedstawił ofertę odmian kalafiorów i brokułów na 2016 rok

Godną polecenia do uprawy w Polsce jest odmiana Lord F1 o silnym wigorze i chęci do wzrostu. Wegetacja trwa 70 dni, plon spełnia wymagania przemysłowych odbiorców. Brokuł o numerze SV1002BL nie rośnie aż tak silnie, więc możliwe jest zagęszczenie jego rozstawy. Cechuje się wysokim udziałem różyczki z róży, która nie przerasta listkami. Odmiana Ironman F1 rośnie przez 70-75 dni, ma ciemnozielone róże, średni wigor wzrostu i również przeznaczenie przemysłowe. Steel F1 to typowo jesienny brokuł o długim okresie wegetacji, przekraczającym 100 dni. Dlatego należy sadzić go jeszcze w czerwcu. Cechuje go ciemnozielona, ciężka róża. Najwyższy procentowy udział różyczek z róży uzyskał w doświadczeniach SV1002BL i wyniósł on 72%, co predysponuje go do uprawy dla przetwórstwa.

Nieco odmiennym konceptem jest brokuł typu Floret. Charakteryzuje go wyrównany wzrost, co sprawia, że możliwy jest zbiór mechaniczny. Odmiana przeznaczona jest do sprzedaży w postaci długich, słodkich, jadalnych głąbików. Jej zbiory ułatwia wzniesiona róża, która dzięki swej budowie jest dobrze doświetlona, co zapewnia jej ciemnozielony kolor.

Kalafiory

Wszystkie odmiany kalafiora z oferty Seminis są selekcjonowane w kierunku wysokiego plonowania, łatwego różyczkowania, wysokiego udziału różyczki ale znikomej ilości kruszu. W ofercie firmy na nadchodzący sezon znajdują się takie wczesne odmiany jak Momentum F1, Abeni F1 i SV5777AC F1. Są godne polecenia na wcześniejsze miesiące, na początek kampanii przetwórczej.

Ze względu na zastosowanie przemysłowe godna polecenia jest dobrze znana odmiana Fortaleza F1, ale i nowość o numerze SV5818AC F1. Okres jej wegetacji to 90 dni, cechuje ją bardzo dobra jakość różyczek i silny wzrost. Aquata F1 ma bardzo mocny system korzeniowy oraz wysoką zdrowotność. Rośliny mają bardzo silny wigor. Okres wegetacji trwa ok. 100 dni. Najbardziej atrakcyjna dla przemysłu jest jednak odmiana Giewont F1. Utrzymuje ona bardzo ładny kolor, nawet po przemrożeniu. Rośnie ona na dużych połaciach, gdyż jest pożądana przez zakłady przetwórcze i jej sprzedaż jest po prostu łatwa. Dotyczy to także odmiany Fortaleza F1 – mówi Piotr Dutkowski.