W trakcie Dnia sałatowo-rzodkiewkowego, jaki odbył się w miejscowości Majków Folwark, przybyli plantatorzy mogli zapoznać się z szeroką ofertą odmian obu tych gatunków w portfolio Enza Zaden.  Jeden z przedstawicieli tej firmy nasiennej, Piotr Pietrzak, zdecydował się na wystąpienie przed kamerą portalu www.warzywapolowe.pl, by scharakteryzować wybrane kreacje.

Sałaty nie tylko na dobre warunki uprawy

Podstawową odmianą sałaty w uprawie w gospodarstwie państwa Kopciów jest Takoda. To kreacja, która gwarantuje doskonałe wyrównanie i świetnie sprawdza się w gruncie. W tunelach gospodarze zdecydowali się na uprawę odmiany Ilona. Ma ona jaśniejszy liść i nieco mniejsza masę. Wyróżnia ją jednak wysoka odporność na tipburn. – mówił P. Pietrzak. Zaznaczył, że impreza w Majkowie Folwark była dla Enzy doskonałą okazją do zaprezentowania odmian odpornych na fuzarium. Jones polecana jest do uprawy tunelowej. W takich warunkach rośliny osiągają wysoką masę. Fusandra z kolei to wariant gruntowy. Enza Zaden w swym portfolio ma także odmiany Lollo Rossa i Lollo Bionda. W kolekcji odmian prezentowanych u p. Kopciów znalazły się Azirka i Brietta. Główna ich zaleta to możliwość jednoczesnego wycinania główek obu odmian w tym samym terminie z partii sadzonych jednocześnie.

Rzodkiewki znane i nowości

W trakcie Dnia Sałatowo-rzodkiewkowego prezentowane były znane i cenione odmiany rzodkiewki, takie jak Celesta i Escala. Były jednak także i nowości. Na wyróżnienie zasługują Sarita i Dzoura. Tę drugą można uprawiać wiosną w tunelu, następnie w gruncie, a jesienią znów pod osłonami. Sarita z kolei to odmiana typowo letnia.

Więcej o odmianach sałat i rzodkiewek dowiedzieć można się oglądając poniższy film: