W dobie nieustannego wzrostu kosztów produkcji, przed producentami kalafiorów i brokułów stoi dużo wyzwań. Jak produkować te warzywa by nadal na tym zarabiać? Jak planować nawożenie i ochronę by niepotrzebnie nie tracić pieniędzy? O tym wszystkim powiedzą nasi eksperci podczas webinarium na temat nowoczesnej uprawy kalafiorów i brokułów – już 31 stycznia o godzinie 18.00.

Kalafiory i brokuły w Polsce

Powierzchnia uprawy kalafiorów z roku na rok nieznacznie się zmniejsza w Polsce. W 2022 uprawiano je na powierzchni 5000 ha, co oznacza ubytek prawie 300 ha względem roku poprzedniego. Najwięcej kalafiorów w 2022 roku rosło na terenie województw małopolskiego (1281 ha) i lubelskiego (1000 ha). Jeśli zagłębimy się dalej, to okaże się że największe skupisko uprawy tego warzywa jest w powiecie krakowskim, a gminą gdzie uprawia się najwięcej kalafiorów w Polsce jest Igołomia-Wawrzeńczyce (533 ha).

W gminie Igołomia Wawrzeńczyce duża część upraw realziowana jest w tunelach foliowych

Widoczny jest też trend zmniejszania powierzchni na której uprawiane są brokuły. Warzywo to w 2022 roku rosło w Polsce na powierzchni blisko 4400 ha, podczas gdy rok wcześniej powierzchnia uprawy była o 450 ha większa. Większość upraw brokuła zlokalizowana jest w województwie kujawsko-pomorskim (1868 ha) oraz mazowieckim (1163 ha). Gminą w której rośnie najwięcej brokuła w Polsce jest Unisław w powiecie chełmińskim (404 ha).

Nawożenie kalafiorów i brokułów

Zdecydowana większość kalafiorów i brokułów w Polsce uprawiana jest na cele przemysłowe. Tu jednak pojawia się bariera ekonomiczna w postaci coraz mniejszej opłacalności produkcji. Co można zrobić? Zwiększyć zyski z hektara a ograniczyć koszty! Kluczowe staje się racjonalne nawożenie. W obecnych realiach profesjonalny producent nie może sobie pozwolić na nawożenie ”na oko”. Dlatego tak ważne jest wykonanie analiz  gleby przed rozpoczęciem nawożeniem, a w później dozowanie nawozów faktycznie potrzebnych, i takich które pozwolą na jak najlepsze wykorzystanie składników pokarmowych prze rośliny. Odżywiajmy rośliny a nie nawoźmy naszych gleb! Z tym przesłaniem podczas webinarium kalafiorowo- brokułowego wystąpi Michał Wojcieszek z firmy Yara Poland.

Ochrona kalafiorów i brokułów

W dobie coraz mniejszej puli środków do ochrony upraw, w tym tych przeznaczonych do zwalczania szkodników, konieczna jest fachowa wiedzy o tym jak chronić i czym chronić. Praktyczne informacje z tego zakresu przedstawia praktyk i osoba mająca na co dzień bliski kontakt z plantatorami  – Piotr Borczyński z ODR w Zarzeczewie.

Piotr Borczyński

Bardzo ważne przy wykonywaniu zabiegów ochrony staje się również wyznaczenie optymalnego terminu zabiegu. Pomóc może w tym precyzyjny system monitoringu i sygnalizacji chorób i szkodników. Opracowany w ramach projektu „Precyzyjne Ogrodnictwo” – system Farm Smart jest znacznie udoskonalonym systemem oferowanym do tej pory przez Agro Smart Lab. Podczas webinarium zaprezentowane zostaną nowe funkcjonalności systemu oraz korzyści z systemu Farm Smart w produkcji warzyw kapustnych. Zaprezentowana zostanie również technologia „Zero pozostałości” z wykorzystaniem nowego, pierwszego na świecie produktu AGRO ECA PROTECT, który otrzymał nagrodę im. Prof. Pieniążka, za najbardziej innowacyjny produkt ogrodniczy w 2023 roku. Wykorzystanie systemu Farm Smart oraz produktu AGRO ECA PROTECT pozwala na ograniczenie kosztów ochrony nawet do 50%.

Zapraszamy do udziału w Webinarium na temat nowoczesnej uprawy kalafiora i brokuła 31 stycznia o godzinie 18.00. Warto dobrze się przygotować do nowego sezonu!  

Transmisja webinarium na żywo na naszych kanałach YouTube oraz Facebook.

Nowoczesna uprawa kalafiorów i brokułów