Zgodnie z decyzją MRiRW z dnia 1 czerwca 2015 roku, do obrotu i stosowania w Polsce został dopuszczony nowy fungicyd z portfolio Bayer CropScience – Luna Experience 400 SC. W pierwszej fazie rejestracji zyskał rejestrację do ochrony niektórych upraw sadowniczych ale również warzyw – marchwi i porów.

 

Luna Experience 400 SC to dwuskładnikowy fungicyd zawierający w swoim składzie fluopyram (związek z grupy anilidów) i tebukonazol (związek z grupy triazoli). Dzięki takiemu połączeniu fungicyd ten wykazuje bardzo skuteczne działanie wobec szeregu patogenów grzybowych. Cechą wspólną wszystkich fungicydów z grupy Luna jest zawartość innowacyjnej, nowej substancji aktywnej jaką jest fluopyram. Fluopyram zawarty w środku Luna Experience 400 SC zalicza się do grupy SDHI drugiej generacji, Luna Experience 400 SC jest pierwszym w Polsce fungicydem zawierającymi tę substancję w warzyw. Fluopyram jest tu bardzo ciekawą substancją o wielokierunkowym działaniu w roślinie (kontaktowo, translaminarnie i systemicznie) co nadaje jej bardzo wysokiej mobilności w roślinie. Działa zapobiegawczo i interwencyjnie.

 

Luna Experience 400 SC w uprawach warzyw zarejestrowana do ochrony:

IMG_8996

Marchwi przed alternariozą i mączniakiem prawdziwym baldaszkowatych. Preparat polecany jest do stosowania w dawce 0,75 l/ha od momentu gdy rośliny zaczynają tworzyć korzenie do fazy osiągnięcia pełnej ich dojrzałości. Okres karencji wynosi 14 dni, zaleca się nie więcej jak 2 zabiegi w sezonie.

Mercurian_IMG_0233 (13)

Porów przed alternariozą i rdzą porów. Tu zaleca się wykonanie 1 zabiegu w sezonie, od fazy gdy podstawa liści grubieje i zaczyna się rozszerzać do fazy zakończenia wzrostu, średnica i długość łodygi typowa dla odmiany. Oczywiście podstawą do wykonania zabiegu jest stwierdzenie pierwszych objawów chorobowych. Zalecana dawka wynosi 0,9 l/ha, okres karencji wynosi 21 dni.