Ochrona cebuli przed chorobami + chwasty jednoliścienne – nowe i sprawdzone rozwiązania


Panujące aktualnie warunki pogodowe, sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych w uprawie cebuli. Jednym z groźniejszych patogenów w tej uprawie jest mączniak rzekomy. Termin rozwoju choroby to przełom maja i czerwca, do połowy czerwca. Kolejne, groźne choroby w uprawie cebuli to antraknoza oraz stemphylium.

Producenci cebuli do zwalczania tych chorób mają kilka rozwiązań. Na szczególna uwagę zasługuje Orondis Evo Pack, który w swoim składzie zawiera dwie substancje aktywne, doskonale zwalczające m.in. mączniaka rzekomego. Produkt wykazuje działanie zapobiegawcze i wczesno interwencyjne. Zwalcza również antraknozę i sprawców szarej pleśni. 

Drugim, dobrze już znanym i cenionym produktem, dedykowanym do zwalczania antraknozy oraz plamistości liści powodowanych przez stemphylium jest Scorpion 325 SC. Wysoką skuteczność tego produkty zapewniają dwie substancje czynne difenokonazol oraz azoksystrobina. 

Na plantacjach cebuli przeprowadzono już kilka zabiegów herbicydowych. Jeśli jednak będzie zachodziła potrzeba zwalczania chwastów jednoliściennych warto sięgnąć po herbicyd Zetrola 100 EC.

Więcej o tym jak prawidłowo prowadzić lustracje plantacji cebuli oraz zwalczać najgroźniejsze dla tego gatunku choroby dowiecie z materiału filmowego.

materiał firmy Syngenta Polska