W uprawie warzyw kapustnych kierowanych na świeży rynek specjalizuje się Grzegorz Jóźwiak z miejscowości Lisewo Parcele. Kalafiory i brokuły uprawiane są przez niego na powierzchni około 20 ha. Warzywa produkowane w tym gospodarstwie w większości trafiają do sieci supermarketów, ale to wymusza oferowanie produktów bardzo dobrej jakości.

Jak informuje Grzegorz Jóźwiak dotychczas stosował Stomp 330 EC przed sadzeniem warzyw. Maciej Wita z firmy BASF, zachęca jednak do przejścia na nową udoskonaloną formę tego produktu, który oferowany jest na rynku pod nazwą Stomp Aqua 455 CS, a zawarta w nim pendimetalina zamknięta jest w specjalnych mikrokapsułach. Produkt ten należy stosować po 7-10 dni od wysadzeniu roślin w dawce 2,5-3 l/ha (wcześniej oferowaną formulację należało zastosować przed sadzeniem warzyw). Dodatkowo pendimetalina zawarta w herbicydzie Stomp Aqua 455 CS, oferowana jest w większym stężeniu niż dostępnych na rynku produktach, dzięki czemu wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu chwastów. Na uwagę zasługuje również nowatorska formulacja CS, dzięki której produkt doskonale rozpuszcza się w wodzie i nie brudzi opryskiwacza.

agro_akademia_basf_warzywa29
Maciej Wita z firmy BASF (z lewej) i Grzegorz Jóźwiak na plantacji kalafiorów

Groźną chorobą dla kalafiorów i brokułów jest czerń krzyżowych powodowana przez grzyby z rodzaju Alternaria. W w pierwszej kolejności pojawia się na dolnych liściach w postaci przebarwień najczęściej otoczonych żółtą obwódką. Na tych zmienionych chorobowo miejscach przy wysokiej wilgotności pojawia się ciemnobrązowy, aksamitny nalot. W takich miejscach najczęściej dochodzi do powstawania nekroz – tkanka liściowa zamiera i wykrusza się. W następnej kolejności przenosi się na róże kalafiorów i brokułów na których pojawiają się lekko zapadające, brązowe plamy, pokryte czarnym, aksamitnym nalotem zarodników grzyba. Dlatego bardzo ważne jest rozpoczęcie ochrony przed tą chorobą już w momencie wiązania się róż kalafiora czy brokuła wykonując zabieg preparatem Signum 33 WG w dawce 1 kg/ha. Dzięki temu już od samego początku formujące się róż są zabezpieczone przed czernią krzyżowych. Kolejny zabieg tym fungicydem należy wykonać na 14-dni przed rozpoczęciem wycinania kalafiorów czy brokułów, co pozwoli zapewnić wysoką jakość handlową oferowanych warzyw, w tym m.in. ładny zielony kolor. Dodatkowo produkt ten zabezpiecza warzywa przed wystąpieniem chorób w okresie przetrzymywania warzyw w chłodni zanim trafią do odbiorcy docelowego.

agro_akademia_basf_warzywa28
Signum 33 WG w uprawie kalafiorów warto stosować na początku wiązania się róż i na dwa tygodnie przed ich wycinaniem

W przypadku produktu Signum 33 WG, warto również zwrócić uwagę, że fungicyd ten zaliczany jest do marki AgCelence®. Jest to grupy produktów BASF stosowanych w różnych uprawach zapewniająca dodatkowe korzyści wykraczające poza standardową ochronę roślin. Produkty te poprawiają zdrowotność oraz wigor roślin, co pozwala wykorzystać roślinom w pełni ich potencjał. Wszystko to wpływa na możliwość uzyskania wyższego plonu lepszej jakości, dzięki zwiększonej tolerancji na stres. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatu Signum 33 WG już od momentu wiązania róż i na 14 dni przed zbiorem – informuje M. Wita.