19 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez firmę Bayer Sp. z o.o. Jej produkty obecne są na rynku od bardzo dawna, jako że firma ma już półtorawieczną historię. Koncern przeznacza co roku olbrzymie środki finansowe na prowadzenie badań nad nowymi preparatami. Kilka z nich wprowadzonych będzie na polski rynek w 2016 roku.

Misja, wizja, wartości

Iwona Krych opowiada o zamierzeniach firmy Bayer na 2016 rok
Iwona Krych opowiada o zamierzeniach firmy Bayer na 2016 rok

Spotkanie otworzyła Dorota Kasza, która w firmie odpowiada za komunikację oraz Iwona Krych – Dyrektor Marketingu. Monika Lachowska – Dyrektor Komunikacji – poinformowała zebranych o zakresie prac prowadzonych przez firmę na płaszczyźnie wyszukiwania nowych, przyjaznych ludziom rozwiązań głównie w zakresie produkcji żywności. Bayer w tym roku zamierza przeznaczyć na badania prawie 3,6 mld euro. Znajdą się więc środki na poszukiwania jeszcze lepszych preparatów do wspomagania ogrodników i sadowników, mających pomóc w produkcji zdrowej żywności. To właśnie ludzie są w centrum uwagi firmy, więc prelegentka zapewniła, że każdy z prawie 120 tysięcy pracowników koncernu w codziennej pracy ma na uwadze dobro człowieka – producenta i konsumenta.

Nowe produkty w portfolio

Mirosław Korzeniowski, odpowiedzialny za techniczne zarządzanie uprawami ogrodniczymi, poinformował uczestników spotkania o zmianach w ofercie firmy Bayer. W naszej firmie zachodzi pewna rewolucja. Nie tylko pod względem organizacyjnym, ale i pod kątem postrzegania zagadnień związanych z ochroną roślin. Niewystarczające są już tylko dobre środki chemiczne. Ogrodnictwu potrzebne są rozwiązania kompleksowe – przekonywał mówca. W 2015 i 2016 roku w ofercie firmy znaleźć będzie można kilka nowości. W sprzedaży jest już preparat Luna Experience 400 SC. To fungicyd o działaniu kontaktowym i układowym. Może być stosowany zapobiegawczo i interwencyjnie w ochronie upraw sadowniczych takich jak jabłonie grusze, wiśnie i czereśnie, choć już trwają zaawansowane prace nad rozszerzeniem rejestracji także o inne gatunki owoców i warzyw. Można stosować go także w ochronie warzyw: marchwi i pora. W ofercie pozostaje także stosunkowo niedawno wprowadzony środek Luna Sensation 500 SC, który posiada rejestrację na zastosowanie w truskawce. W drugiej połowie minionego roku zarejestrowano także biologiczny fungicyd Serenade ASO. Wykorzystuje on grzybobójczą aktywność szczepu QST 713 bakterii Bacillus subtilis. Ma płynną formulację, jest łatwy w przechowywaniu i transporcie. Posiada rejestrację na stosowanie w uprawie truskawki, a także warzyw takich jak pomidor, papryka i bakłażan. Jest bardzo skuteczny w programach integrowanej ochrony roślin ze środkami chemicznymi. W Holandii jest dopuszczony do stosowania we wszystkich uprawach ogrodniczych, obecnie trwa procedura rozszerzenia zakresu jego rejestracji w Polsce. Dzięki stosownej certyfikacji Serenade ASO może być stosowany w uprawach ekologicznych. Nie jest jednak jedynym biologicznym fungicydem w ofercie firmy na 2016 rok. Znajduje się w niej także Constans WG, który zawiera zawierającym zarodniki naturalnie występującego w glebie grzyba Coniothyrium minitans. Jego stosowanie dało dobre wyniki w zwalczaniu zgnilizny twardzikowej. Constans WG od 2016 roku jest dystrybuowany przez Bayer Sp. z o.o.

Informacje o nowych produktach w ofercie firmy przekazał Mirosław Korzeniowski
Informacje o nowych produktach w ofercie firmy przekazał Mirosław Korzeniowski

System wspomagania decyzji Vademecum

Stanowi element projektu Vademecum, który ma być powszechnie i bezpłatnie dostępny na stronie internetowej firmy Bayer (www.bayercropscience.pl). Chodzi o to, aby wszyscy ogrodnicy mogli sprawdzić jaka jest aktualnie presja chorób i jakie są zalecenia w obszarze ich zwalczania. Do dyspozycji plantatorów będzie co najmniej kilkadziesiąt stacji meteorologicznych z modelami chorobowymi na obszarze całego kraju. Będzie można wybrać najbliższą stację i zapoznać się z komunikatami, zagrożeniami patogenami a także przebiegiem pogody – mówił o planach na 2016 rok Mirosław Korzeniowski. Pomysł może zainteresować na przykład właścicieli upraw jagodowych czy warzyw. Komunikaty dla nich przygotowywać będą powiem eksperci z firmy Bayer. Zastosowanie się do nich może polepszyć jakość wytwarzanej w Polsce żywności, poprawić konkurencyjność.

Technologiczna walka z podróbkami

Podrabiane ŚOR stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa plantatorów, konsumentów a także zdrowotności plantacji. Dorota Muszyńska zaprezentowała więc nowe rozwiązanie, które ma utrudnić obrót podrabianymi produktami. Wszelkie preparaty pakowane w zakręcane opakowania o dowolnych pojemnościach począwszy od 100 ml będą wyposażone w specjalny opalizujący hologram z kodem QR, który będzie można zeskanować za pomocą telefonu komórkowego i specjalnej aplikacji. Zeskanowany produkt będzie weryfikowany w systemie informatycznym firmy po czym informacja zwrotna dotycząca jego autentyczności trafi do osoby rozważającej zakup, lecz mającej podejrzenia.

Grunt to Bezpieczeństwo

Michał Krysiak opowiada o ochronie gleby przed skażeniem
Michał Krysiak opowiada o ochronie gleby przed skażeniem

Michał Krysiak, Menedżer ds. Bezpieczeństwa Produktu przypomniał, że w minionym roku priorytetem kampanii Grunt to Bezpieczeństwo, była ochrona pszczół miodnych i innych owadów zapylających uprawy. W tym roku w centrum zainteresowania znajdzie się gleba i żyjące w niej organizmy wpływające na jej żyzność. Chcemy przypominać rolnikom o tym jak dobierać dawki środków do określonych typów gleby, do jej odczynu. Jest szczególnie ważne, żeby nie skazić gleby, która już w nieodległej przyszłości będzie zapewne musiała wykarmić 10 miliardową ludzką populację – mówił prelegent podkreślając znaczenie podjętych zamierzeń. Poinformował także, że w trosce o ich realizację firma skorzysta z usług naukowców, którzy prowadzą własne gospodarstwa i będą mogli opowiedzieć w jaki sposób poszczególne zabiegi wpływają na żyzność.

Bayer na pierwsza połowę lutego zapowiedział wydarzenia, które mogą zainteresować czytelników portalu. 10-11 lutego w hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim odbędzie się 59 Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych a 12 lutego w tym samym miejscu firma zorganizuje Konferencję Warzywniczą. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.