Ochrona ziemniaków w warunkach deszczowej pogody

Ochrona fungicydowa ziemniaków nabiera szczególnego znaczenia w obecnie panujących warunkach pogodowych. Częste i obfite opady deszczu nasilają presję zarazy ziemniaka. Plantatorzy szukają więc pewnych rozwiązań, by pomóc roślinom i osiągnąć dobre wyniki produkcyjne.

Jak radzą sobie plantatorzy?

Wspólnie z Tomaszem Kopcem z Corteva Agriscience zespół redakcyjny portalu www.warzywapolowe.pl odwiedził rodzinne gospodarstwo Kowalskich. Zlokalizowane jest ono w Nowym Dworze w powiecie oławskim na Dolnym Śląsku. Tam spotkał się z nami Piotr Kowalski, który opowiedział o gospodarstwie i wyzwaniach w uprawie ziemniaków. Uprawiamy ten gatunek od ponad 20 lat. Wtedy jednak nie było to tak skomplikowane jak dziś. Zwłaszcza w zakresie ochrony fungicydowej. Uprawa ziemniaków jest kosztowna, więc stosowanie niepewnych zamienników, co dałoby oszczędność rzędu kilku czy kilkunastu złotych na hektarze nie robi większej różnicy i jest bezcelowe. Ziemniaki muszą zostać przechowane czasem przez wiele miesięcy, więc zależy mi na pewności, że zostały dobrze zabezpieczone i nie dzieje się z nimi nic złego – mówił plantator. Na wyposażeniu gospodarstwa  znajdują się deszczownie. Rośliny mają więc stały dostęp do wody. To zapewnia im komfortowe warunki do wzrostu, ale też wzmaga presję chorób grzybowych. Podczas zabiegów grzybobójczych podawane są jednocześnie nalistnie nawozy, które pomagają odżywić rośliny. Te w końcu czerwca w gospodarstwie p. Kowalskich były w bardzo dobrej kondycji. Można się o tym przekonać oglądając poniższy film:

Nowe możliwości w zwalczaniu zarazy ziemniaka

Jednym z powodów dla których rośliny w gospodarstwie p. Kowalskich są w tak dobrej kondycji jest stosowanie skutecznego fungicydu jakim jest Zorvec™ Enicade™. Zwalcza on zarazę łodygową i liściową. Zawarta w preparacie substancja aktywna, oksatiapiprolina, działa systemicznie. Oznacza to, że jest ona dostarczana także do nowych przyrostów roślin. Zalecana dawka to 0,15 l/ha w 150-600 l wody/ha. To produkt doskonale wchłanialny. Wystarczy, że po zabiegu nie będzie padać przez 20 minut, a już możliwe jest uzyskanie 100% skuteczności. Więcej na temat stosowania produktu można dowiedzieć się z wypowiedzi Tomasza Kopca zarejestrowanej na poniżej załączonym filmie:

Materiał promocyjny