Odmiany Seminis na Charsznickich Dniach Kapusty

Odmiana Kronos F1


W gronie firm nasiennych, które zdecydowały się zorganizować kwatery pokazowe w ramach Charsznickich Dni Kapusty znalazła się marka Seminis. Zaprezentowała ona swe odmiany w gospodarstwie pana Marcina Garusa. Z uwagi na obfite opady deszczu, które przeszły nad Małopolską wiosną sadzenie odmian o dłuższym okresie wegetacji przypadło na 28 maja, a pozostałych na połowę czerwca. Podczas charsznickiego święta rośliny z pierwszej grupy rosły więc ok. 100 dni, a te z drugiej średnio ok. 80 dni.

Galaktyczny standard

Jedną z późniejszych odmian jest Galaxy. To odmiana, która w tym roku odznaczyła się dobrą zdrowotnością na polu. Zwłaszcza pod kątem obecności wciornastka, który ze względu na przebieg pogody namnażał się bardzo szybko, producenci nie notowali większych problemów. Jak podkreśla Piotr Dutkowski z Seminis, Galaxy to być może odmiana już dość stara ale ze względu na swe walory godna uwagi. W gospodarstwie M. Garusa zobaczyć można było także kapustę odmiany Kronos. Wymaga ona znacznego okresu wegetacji, przekraczającego niekiedy 160 dni, ale daje za to możliwość bardzo długiego przechowywania.

Opcje na supermarkety

Sieci handlowe już osiągnęły dominujące znaczenie w handlu, a wygląda na to, że ich udział w handlu żywnością będzie wciąż się zwiększał. Seminis w swej ofercie posiada odmianę dedykowaną właśnie zaopatrywaniu supermarketów. Jest nią SV 3404 JL. Ma ona atrakcyjny wygląd, ciemne liście. Co szczególnie ważne, przechowuje się w dobrej kondycji aż do maja, co zapewnia ciągłość podaży i możliwość niezakłóconej realizacji dostaw do odbiorców. To także odmiana niechętnie zasiedlana przez szkodniki, takie jak wciornastki czy mączlik warzywny. Nowością w tym segmencie jest Galvatron. To co najsilniej odróżnia ją od SV 3404 JL, to nieco krótszy okres wegetacji. Ta odmiana dorasta po ok. 110, maksymalnie 120 dniach.

Dobrać odmianę do warunków panujących w gospodarstwie

Piotr Dutkowski spotykał się w kwaterze pokazowej z małopolskimi plantatorami i opowiadał o wielu innych odmianach kapusty marki Seminis. Część z nich wymienił także na poniższej załączonym filmie. Zapraszam do jego obejrzenia. Być może niektóre z omawianych odmian posiadają właściwe parametry do uprawy w Państwa gospodarstwie: