Odmiany ziemniaka warte uprawyDuże zainteresowanie w trakcie I Ogólnopolskich Tagów Ziemniaka w Gronowicach wzbudzała oferta sadzeniaków prezentowana przez firmy hodowlane: Agriana, Agrico, Europlant, Germicopa, HZPC, HZ Zamarte, McCain, Norica, PMHZ, Norika, Solana. Wystawcy ci łącznie zaprezentowali ponad 90 odmian sadzeniaków. Czego poszukiwali odwiedzający targi rolnicy?

Tym razem nie tylko odmian smacznych i odpornych na choroby. W ostatnich latach obserwujemy wzrost temperatur i niedostatek opadów w czasie wegetacji. Takie warunki zwiększają również podatność ziemniaków na parcha. Skłania to rolników do poszukiwania odmian, które w większym stopniu tolerują suszę.

Odmiany tolerancyjne na suszę

Każda z firm posiada w swojej palecie odmiany spełniające te wymagania. Solana poleca odmianę Satina, odporną na suszę, a przy tym o wysokich walorach smakowych. 

Z kolei PMHZ promuje pod tym kątem swoją odmianę Ignacy, podkreślając także jej uniwersalne zastosowanie kulinarne. Również dobrze znany Tajfun z tej hodowli wykazuje dużą tolerancję na suszę. 

Pozytywne opinie uzyskuje odmiana Jurek z HZ Zamarte.

Natomiast firma Agrico poleca odmiany Riviera i Impala, które dodatkowo są odmianami bardzo wczesnymi. 

Wczesne odmiany ziemniaka

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się uprawa odmian wczesnych i bardzo wczesnych. Bardzo wczesne ziemniaki dają handlowy plon nawet 50 dni po posadzeniu. Sprzedawane jako „nowalijki” uzyskują wysokie ceny. Do takich odmian należą m. in. ImpresjaDenarImpalaWerbenaRivieraLord czy Arielle, która daje bardzo wysoki plon.

Interesujące odmiany 

Nadal sporą popularnością cieszy sie odmiana Hetman, która wykazuje dużą odporność na parcha. Mogli się o tym przekonać „naocznie” plantatorzy na poletkach pokazowych, porównując Hetmana z innymi odmianami. 

Z nowości, które weszły na rynek w ciągu roku warto wymienić jadalne: MeluzynaLenka i Rima

Zakończone Targi Ziemniaka zgodnie z założeniami organizatorów skupiły cały wachlarz agrotechniki w uprawie ziemniaków. Odwiedzający mogli zapoznać się z pełną, dostępną w kraju ofertą i wybrać interesujące ich produkty.

Poniżej fotorelacje ze zdjęciami większości odmian prezentowanych podczas I Ogólnopolskich Targów Ziemniaka w Gronowicach: