Nawożenie oraz biostymulacja upraw są czynnikami silnie determinującym wielkość i jakość plonu. Wymagania rynku sprawiają, że warzywa kierowane do odbiorców muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące ich wyglądu czy trwałości w przechowywaniu i obrocie handlowym. Dobrze jest także, gdy są po prostu smaczne. Zastosowane nawozy mają olbrzymi wpływ na to, jak produkt zostanie oceniony w tych kryteriach. Każdy, komu zależy na wyprodukowaniu nie tylko wysokiego plonu ale i warzyw o najwyższej jakości, powinien wykorzystywać jedynie te produkty nawozowe, które pozwolą roślinom wykorzystać pełnię ich potencjału produkcyjnego z największymi korzyściami dla plantatora i konsumenta.

Coraz bardziej zmienne warunki uprawy, coraz większe oczekiwania rynku

Z jednej strony do czynienia mamy z coraz bardziej zmiennymi warunkami uprawy warzyw. Zmiany klimatyczne są faktem, coraz mniej osób podważa to, że zachodzą. Staje się też coraz bardziej oczywiste, że ich dynamika i gwałtowność wzrasta. Z drugiej strony do czynienia mamy z wygórowanymi oczekiwaniami odbiorców. Produkt ma być piękny, trwały, smaczny i bezpieczny dla konsumenta. Taki splot czynników sprawia, że w codziennym prowadzeniu gospodarstwa i plantacji coraz mniej miejsca jest na eksperymenty polegające na wykorzystywaniu rozwiązań niesprawdzonych, niepewnych, o wątpliwej wartości. Maksymalne cele produkcyjne zrealizować można jedynie w oparciu o technologię gwarantującą pełnię zalet i przewag konkurencyjnych. Ta zasada dotyczy także nawożenia plantacji. Firma Azelis w swej ofercie posiada gamę produktów Pioner NPK. Nawozy te pozwalają na odpowiednie odżywienie roślin w warunkach relatywnie standardowego przebiegu pogody jak i wówczas, gdy płata ona figle i odbiega od oczekiwań plantatora i wymagań uprawianego gatunku. Azelis oferuje także silny biostymulator na bazie alg – Stim Pure Liquid.

Pioner NPK – daj sobie szansę na wysokie zbiory

Subito F1

Pioner NPK to w pełni rozpuszczalne w wodzie nawozy krystaliczne. Przeznaczone są stosowania dolistnego oraz do żywienia roślin poprzez system korzeniowy. Zawierają w swoim składzie komplet makroelementów – N, P, K, Mg, S – a także pełen zestaw mikroelementów, tym mikroelementy schelatowane EDTA. Producent zadbał o to, by ich aplikacja zawsze przynosiła pożądany efekt: różnicowane formulacje (Green, Blue, Orange) umożliwiają dowolne stosowanie nawozu w zależności od fazy wzrostu i wymagań konkretnych upraw. Co nie mniej ważne, nawozy te wykazują bardzo dobrą rozpuszczalność nawet w wodzie twardej i zimnej. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysoce skoncentrowanej pożywki do dalszego rozcieńczania.

Stim Pure Liquid to produkt, który stosować można, gdy warunki uprawy przybierają szczególnie niekorzystny przebieg. To biostymulator wzrostu roślin na bazie alg morskich pozyskiwanych u wybrzeży Kanady. Jego aplikacja skutkuje zwiększeniem udziału plonu handlowego w plonie ogólnym poprzez polepszenie rozwoju systemu korzeniowego, zwiększenie wigoru roślin, wyższej tolerancji na wystąpienie stresu i szybsze tempo regeneracji roślin po nim.

Jak stosować?

W nawożeniu dolistnym w uprawach ogrodniczych optymalne efekty uzyskać można stosując Pioner NPK w dawce od 1 do 5 kg produktów na każdy hektar uprawy rozpuszczonych w 200-600 l wody w pojedynczej dawce. Wykorzystując system fertygacyjny Pioner NPK podawany powinien być w stężeniu 0,05-0,2% (0,5-2 kg/1000 l wody). Produkty z gamy Pioner NPK to kompleksowe rozwiązanie do żywienia roślin przekładające się na wysoki uzysk plonu. Owoce są dorodne, mają długi shelflife. Spełniają wysokie oczekiwania rynku i będą w przyszłości poszukiwane przez zadowolonych nabywców.

Stim Pure Liquid można także stosować nalistnie lub poprzez linie i taśmy kroplujące. Aplikacje można przeprowadzać 4-6 krotnie w sezonie, w dawce od 1 l do 2 l/ ha nalistnie i od 1,5 l do 2 l poprzez systemy fertygacyjne. Stim Pure Liquid to odpowiedź na niekorzystne sytuacje pogodowe. Stosowanie tego produktu pozwala uzyskać dobre wyniki produkcyjne nawet w sezony o przebiegu pogody dalekim od optymalnego.

Zadzwoń po szczegóły do doradcy regionalnego: Polska zachodnia: Marek Łada kom. +48 693-700-433; Polska północna: Ireneusz Motylewski +48 694-727-940; Polska centralno-wschodnia: Katarzyna Tołyż +48 601-667-642

materiał sponsorowany firmy Azelis Polska Sp. z o. o.