Pod koniec września 2022 roku firma Syngenta zaprosiła plantatorów oraz uczestników warzywnej branży na pokazy w ramach Fields of Innovation w holenderskiej miejscowości Grootebroek. Wydarzenie odbywało się w dniach 27-29 września, a obecni byli tam także członkowie polskiego zespołu koncernu. Dwaj z nich, Rafał Żmuda i Jakub Kudach opowiedzieli o odmianach kalafiorów, których uprawa w 2023 roku w Polsce powinna przynieść oczekiwane przez ogrodników efekty.

Odporne na kiłę

Clasik to odmiana, która wyróżnia się jakością uzyskiwanego towaru. Jest odporna na kiłę. Testowaliśmy ją na polach uprawnych w Polsce, gdzie zebrała bardzo pozytywne opinie. Zniosła dobrze stresowe warunki spowodowane upałami i przerwami w opadach. – wyjaśniał R. Żmuda. Wspomniał także o odmianie Cleozil. Jest ona dedykowana na zbiór jesienny, a cechuje się wyśmienitą zdrowotnością. Obie odmiany wzajemnie uzupełniają się wydłużając okno zbiorcze. Sadząc kapustę odmiany Clasik można termin dobrać tak, by zbiory rozpoczęły się jeszcze w sierpniu. W drugiej części września i w październiku wycinać można główki z kwater odmiany Cleozil. Jak zaznaczał R. Żmuda, obie odmiany zniosą uprawę na stanowiskach z kiłą kapustnych, gdzie wiele innych odmian nie dałoby rady.

Na trudne warunki

Almagro to odmiana, którą uprawiać można od wczesnej wiosny po późną jesień. Czyni ją to zatem wariantem bardzo uniwersalnym. Jest tolerancyjna na wysokie temperatury letnie. Relatywnie dobrze znosi okresowe niedostatki wody. Odmiana ma silny wigor, róża jest dobrze okryta. J. Kudach, który omówił specyfikę tej odmiany, za równie interesujące kreacje do uprawy w coraz bardziej zmiennych i nacechowanych anomaliami warunkach klimatycznych Polski uznał Guideline i Lecanu.

Więcej na filmie

Wypowiedzi obu doradców firmy Syngenta zostały zarejestrowane w poniżej zamieszczonym materiale filmowym. Nagrany on został w Holandii, bezpośrednio na poletkach pokazowych firmy Syngenta. Oprócz informacji przekazanych przez R. Żmudę i J. Kudacha można także naocznie przekonać się o tym jak pod koniec września prezentowały się odmiany zgromadzone w kolekcji Syngenty, także te, o których mowa w materiale.

Zapraszamy do udziału w Webinarium Kalafior i brokuł już 31 stycznia. Szczegóły – LINK