POTATO POLAND 2020 – Krajowe Dni Ziemniaka, tym razem odbywały się w gospodarstwie rolnym Lubków, zlokalizowanym w województwie dolnośląskim, powiat bolesławiecki gmina Warta Bolesławiecka. Głównym organizatorem wydarzenia jest  Polska Federacja Ziemniaka, a współorganizatorami są Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB BONIN.

Wsparcie Prezydenta i Ministra Rolnictwa

Podczas inauguracji szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska odczytała list od głowy państwa. Jego treść zamieszczono w sobotę na stronie Kancelarii. Produkcja ziemniaków, ze względu na miejsce, jakie zajmują one w strukturze spożycia żywności w Polsce, jest istotną gałęzią rolnictwa i ważnym elementem bezpieczeństwa żywnościowego Polaków. Krajowe Dni Ziemniaka są okazją, by podkreślić ważną rolę, jaką w zapewnieniu tego bezpieczeństwa odgrywają polscy rolnicy – napisał Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że polska żywność jest wysoko ceniona w kraju i za granicą. Jest to przede wszystkim zasługa polskich producentów, ale także wszystkich, którzy opracowują nowe metody uprawy i wspierają wdrażanie w rolnictwie nowych technologii – wskazał. Zapewnił też o swojej przychylności i wsparciu dla wszelkich działań służących polskiemu rolnictwu. Bardzo liczę na dalszą współpracę w tym zakresie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także z organizacjami rolniczymi i producentami żywności. Cieszę się, że jako Prezydent Rzeczypospolitej mogłem podpisać szereg ustaw, dzięki którym droga z pola na stół znacząco się skróciła – podkreślił prezydent.

W edycji 2020 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po raz kolejny objęło rolę współorganizatora POTATO POLAND. Wiąże się to ściśle z aktywną polityką ministerstwa, mającą na celu podniesienie rangi polskiego rolnictwa jak również poszerzenia możliwości współpracy z rynkami zagranicznymi dla polskich producentów rolnych oraz krajowego przemysłu rolno-spożywczego. Jak podkreślał Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, ta wspaniała, ważna w historii świata roślina przeżywa swój renesans, a Polska ma szansę znów być potęgę w jej uprawie.

Wydarzeniu Potato Poland 2020 towarzyszyła również konferencje – z wybranymi panelami można zapoznać się na stronie organizatora – Polskie Federacji Ziemniaka:

Prezentowane odmiany ziemniaka

I to właśnie produkcji coraz lepszej jakości ziemniaków sprzyja coraz lepsza oferta odmian oferowanych do ich uprawy. Ważną rolę w utrzymaniu właściwej puli genowej do dalszej hodowli odmian ziemniaka odgrywa Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB BONIN, który jest współorganizatorem Potato Poland. Ta założona w 1966 roku jednostka posiadamy jedyny w Polsce i jeden z największych w Europie Bank Genów Ziemniaka in vitro. W banku utrzymywanych jest około 1600 zdrowych genotypów ziemniaka pochodzących z całego świata, które stanowią bazę odmianową dla hodowców i innych Instytutów Naukowych oraz Uczelni Wyższych. Ten polski Instytut przygotował również piękną kolekcję odmian ziemniaka w kilku grupach wczesności.

Z tym jak wyglądały przygotowane na to wydarzenie odmiany ziemniaków rosnące na poletkach odmianowych można było przekonać się w pobliżu stoisk wystawowych kilku firm hodowlanych prezentujących się na Potato Poland 2020.

Odmiany ziemniaka HZ Zamarte

Odmiany ziemniaka Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka Strzekęcin

Odmiany ziemniaka HR Szyldak

Odmiany ziemniaka Europlant

Odmiany ziemniaka Schaap Holland

Odmiany ziemniaka Danespo

Odmiany ziemniaka Triskalia

Odmiany ziemniaka TPC