Zmiany na rynku pora

Paweł Glanowski z BejoRynek pora w Polsce w ostatnich latach cały czas się zmienia. Wpływają na to w dużym stopniu problemy z zatrudnieniem wystarczającej liczby osób do pracy, co wpływa na konieczność coraz lepszej mechanizacji takich upraw. To z kolei pociąga za sobą konieczność uprawy tego warzywa na coraz większych areałach, tak aby uzyskać odpowiedni stopień amortyzacji zakupionych maszyn. Dlatego też jak informuje Paweł Glanowski z firmy Bejo, obserwuje się coraz większą specjalizację jeśli chodzi o uprawę pora.

Por na wczesny zbiór

W segmencie uprawy pora na wczesny plon, gospodarstwa nie muszą być aż tak bardzo zmechanizowane. Rynek ten z jednej strony jest jednak bardzo wymagający, chociażby jeśli chodzi o uprawę realizowaną w tunelach foliowych. Właściwie poprowadzona uprawa na wczesny zbiór w ostatnich latach zapewniała jednak w miarę dobrą stabilność cenową. W przypadku pora uprawianego na wczesny zbiór wiele osób cały czas jeszcze bazuje na własnej rozsadzie, choć i tutaj obserwuje się zmiany. Powód – coraz częściej plantatorzy decydują się na zakup gotowej rozsady w firmach wyspecjalizowanych w tego typu produkcji.

Za zmianami podążają również firmy nasienne, które oferują odmiany pozwalające uzyskiwać optymalnej wielkości i jakości plon. W przypadku odmian dostępnych w naszej firmie, dużą uwagę przykładamy również do oferowania odmian przydatnych do uprawy w zmiennych warunkach pogodowych. Doskonale było to widać w bieżącym sezonie – informuje P. Glanowski.

Odmiany warte uwagi

W ocenie P. Glanowskiego, z grupy sześciu odmian prezentowanych w Złotnikach na poletkach odmianowych przygotowanych przez firmę Luty Jacek (czyt. też. „15 odmian pora z Złotnikach„), na uwagę zasługują szczególnie trzy kreacje.

Pierwszą z nich jest Bowler F1 – jest bardzo wczesny, szybko rośnie i ma ładny ciemnozielony kolor.

Kolejną kreacją, która wyróżnia się na tle innych kreacji jest Batter F1, którego można sadzić od kwietnia aż do lipca. Pozwala uzyskać duży i wyrównany plon handlowy.

Z ciekawszych i nowszych odmian, zasługujących na większą uwagę jest Curling F1, który wyróżnia się zdrowotnością i długim oknem zbiorczym. Jest także dobrą odmianą do przechowywania.

Więcej o prezentowanych odmianach firmy Bejo oraz wymaganiach jakie stawiają w uprawie dowiecie się oglądając materiał filmowy: