W gospodarstwie Rolnym Dariusza Kujawy położonym w Szamotułach koło Poznania, rozsada porów, sałat i selera produkowana jest we własnym zakresie. Również przygotuje się ją dla innych ogrodników. W technologię produkcji rozsad na stałe wpisały się produkty na bazie węgla brunatnego.   

Pan Janusz Rodowski prezentuje jak wygląda gotowa do sadzenia rozsada porów. Liście nieco skrócono, tak by rozsada była łatwiejsza w transporcie, ale najważniejsze jak prezentuje się system korzeniowy. Cała bryła korzeniowa jest przerośnięta jasnymi korzeniami. To będzie sprzyjało dobremu przyjmowaniu się rozsady po posadzeniu.

Por jest warzywem w przypadku którego czas produkcji rozsady jest dosyć długi bo wynosi około 8-10 tygodni. Ostatnie partie rozsady późnych odmian porów opuszczają szklarnie tego gospodarstwa pod koniec czerwca.

Podobnie jak w przypadku upraw prowadzonych w polu (czytaj również) tak też w proces produkcji rozsad doskonale wpisały się produkty na bazie węgle brunatnego.

Do przysypywania otworów w które zostały wysiane nasiona używa się drobnych frakcji Carbomatu dostarczanego przez firmę Carbohort. W ten sposób nasiona zabezpiecza się przed wypłukiwaniem z otworów w czasie podlewania.

Ciemne barwa Carbomatu sprzyja szybkiemu nagrzewaniu się podłoża i przyspiesza wschody nasion. Po wschodach nasion stosuje się również Carbohumic do każdej  pożywki podawanej roślinom. To z kolei przyspiesza rozwój systemu korzeniowego i sprzyja szybkiemu przerastaniu bryły korzeniowej.

Więcej o uprawie warzyw  i stosowanych produktach na bazie węgla brunatnego w materiale: