Druga dekada maja to jak zawsze trudny czas dla ogrodników. Ciąży nad nimi zmora „zimnych ogrodników” oraz „zimnej Zośki”. Patrząc na prognozę pogody na najbliższe dni, widać już zbliżające się szybko ochłodzenie. W niektórych regionach mogą tez wystąpić przygruntowe przymrozki. Wiele upraw warzywniczych może być w dalszym ciągu zagrożonych. Zwłaszcza, że wegetacja w tym sezonie jest mocno przyśpieszona.

Ten rok wybitnie pokazuje jak wiosna cały czas walczy z latem. Po wyjątkowo ciepłej majówce z temperaturami sięgającymi nawet 30°C, nadchodzi ochłodzenie. Nic dziwnego – zbliża się czas tzw. zimnych ogrodników. Związane jest to z przypadających w te dni imienin (12 maja to pamiątka św. Pankracego, 13 maja – św. Serwacego, 14 maja upamiętnia św. Bonifacego, a 15 maja – św. Zofię) zostały one nazwane „zimnymi ogrodnikami” (12-14 maja), zaś 15 maja to „zimna Zośka”.

Polska w strefie zimnych niżów

Jak informują fanipogody.pl po wielodniowej dominacji wyżów od pewnego czasu coraz śmielej na pogodę w Polsce wpływają niże. Już w niedzielę od zachodu do kraju wkroczył front chłodny, za którym w nasz region spływać zaczęły chłodne masy powietrza

Silne ochłodzenie w całej Polsce poczujemy począwszy od najbliższego wtorku, 7 maja 2024 r. Wówczas w najcieplejszych regionach będziemy mieli na termometrach wartości w okolicach 20°C, a na przeważającym obszarze naszego kraju będzie jeszcze chłodniej. Najniższe wartości w czasie najbliższego ochłodzenia oprócz rejonów górskich odnotujemy na północy i północnym wschodzie. Najzimniejszymi regionami będą rejony wybrzeża oraz woj. warmińsko-mazurskiego i woj. podlaskiego.

W okresie od 7.05.2024 r. do 13.05.2024 r. czeka nas okres z ujemną anomalią dobową temperatury powietrza. Silne ochłodzenie w kolejnych dniach spowoduje redukcje anomalii temperatury miesięcznej z okolic 6°C do poziomu 1.5°C na przeważającym obszarze Polski. Lato termiczne występujące od kilku dni na przeważającym obszarze kraju wycofa się i nadejdzie termiczna wiosna. Ochłodzenie będzie więc silne i odczuwalne w całym kraju i potrwa około tydzień. Potem powinny wrócić dni ponownie z dodatnią anomalią temperatury w Polsce.

Przygruntowe przymrozki 9 maja!

Nocami i w godzinach porannych pojawiać będą się przygruntowe przymrozki. Zwłaszcza na północy, północnym wschodzie, okresami w centrum, wschodzie. Jednak zależeć będzie to nie tylko od zachmurzenia, ale również lokalnych uwarunkowań terenowych. Na chwilę obecną najtrudniejsza sytuacja zapowiada jest w czwartek 9 maja w godzinach wczesnoporonnych. Już niektóre serwisy pogodowe prognozują temperaturę przy gruncie bliska 0°C.

Prognozowane temperatury przy gruncie na godzinę 5.00 rano 9 maja 2024

Powyższe informacje wskazują, iż wszelkie systemy pozwalające chronić uprawy przed przymrozkami powinny być w pełnej gotowości. Wszystko wskazuje na to, że przymrozki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w tym sezonie.