Igołomia to znany region z produkcji wczesnych warzyw. O tej porze roku (koniec kwietnia) trwają tam już intensywne zbiory wczesnych kapust. W sezonie 2019 w niektórych gospodarstwach, jak w gospodarstwie Państwa Ciastoniów, wczesne kapusty zaczęto zbierać wyjątkowo wcześnie bo już 20 kwietnia. By było to możliwe, nasiona należało wysiać już pod koniec grudnia ubiegłego roku. Co ważne – w gospodarstwie tym stawia się na pewne odmiany, które zapewniające nie tylko wczesność, ale również wysoki plon, dobrą jakość handlową główek oraz smak.

W gospodarstwie Państwa Ciastoniów położnym w Igołomi w przypadku wczesnych kapust podstawą są już sprawdzone odmiany jak Mirror F1 i Veronor F1 ale też nowa odmiana Vettel F1 od Syngenta.

26 kwietnia 2019 roku zbiory kapusty są już w pełni.

Kapusta o szybkim tempie wzrostu

Jak podkreśla Henryk Ciastoń ten sezon był dość dobry do produkcji wczesnych warzyw, choć bywały trudne, wietrzne okresy, kiedy tu nawałnice zniszczyły tunele i ściągały folię. Niemniej jednak pierwsze zbiory najwcześniejszych kapust rozpoczęto tu już 20 kwietnia od odmiany Mirror F1. Tuż po niej wystartowały odmiany Vettel F1 oraz Veronor F1. Szczególnie uznanie zdobyła tu odmiana Vettel, która zachwyciła gospodarza nie tylko wczesnością, ale też jakością i tempem dorastania główek.  Jest to odmiana gdzie główki są wysoko osadzone, przez co nie ma tendencji do zagniwania od spodu. Jej cechą jest bardzo szybkie tempo dorastania główek, gdzie w chwili obecnej, czyli 26 kwietnia, mamy główki o masie 1,7 kg, a jeślibyśmy pozostawili je jeszcze na polu, za 2-3 dni osiągną nawet 2 kg – podkreśla Henryk Ciastoń. To wysokie posadowienie główek ułatwia też ich wycinanie podczas zbioru. Vettel to odmiana pozycjonowana w kategorii kapust o okresie wegetacji 52-57 dni. Jej szczególną cechą jest szybkie dorastania główek gdy te są już dobrze widoczne – podkreśla Władysław Tokarczyk z Syngenta, podczas gdy Pan Henryk dodaje – Odmiana ta wyróżniała się już od początku uprawy, gdzie zarówno na etapie produkcji rozsady jak też po posadzenia roślin do tuneli widać było szybki i dynamiczny wzrost roślin względem innych odmian – mówi gospodarz.

Pierwsze kalafiory już na majówkę

Tuż za kapustą gonią kalafiory, gdzie wśród najwcześniejszych odmian znajduje się Speedstar F1 i nieco późniejszy Solistar F1. Widać że rośliny są bardzo wyrównane a wśród mocnych, wzniesionych liści 26 kwietnia znajdujemy już pierwsze, w zasadzie handlowe, róże odmiany Speedstar. Główną zaletą jest wczesność, jest to odmiana silna we wzroście ale też szybko tworząca róże. Jest to odmiana zapewniająca najwcześniejsze zbiory, a dzięki wyrównaniu w zasadzie wszystkie róże są handlowe i odmianę zbiera się do końca – mówi Henryk Ciastoń. Uzupełnia te odmianę Solistar, nieco późniejszy, a zatem pozwalający wydłużyć okres zbiorów. Cechą tych odmian jest wysoka zdrowotność co wyklucza konieczność wykonywania dodatkowych zbiegów ochrony przeciwko chorobom grzybowym.  

  

Dobrze dopasowane odmiany

Odmiany Syngenta bardzo dobrze sprawdzają się w naszym regionie. Wśród kapust bardzo popularne są takie pozycje jak Mirror, Veronor czy Kevin. Mam już informacje o bardzo dobrych opiniach na temat nowości czyli odmianach Vettel oraz Rasberg – mówi Jarosław Kowzuń, lokalny dystrybutor nasion Syngenta z firmy Kohidrex.

Konstrukcje tuneli już powoli znikają z podkrakowskiego krajobrazu rejony Igołomii i Wawrzeńczyc. Na polach widać też płaskie przykrycia w postaci agrowłókniny. Są one stosowane dla nieco późniejszych nasadzeń warzywa kapustnych ale tez innych nowalijek. Specyfika produkcji w niskich tunelach o szerokości 6 lub 8 m wymaga dużych nakładów pracy, ale zapewnia też  wyjątkową wczesność, na której – jak się okazuje – można dobrze zarobić.

W krajobraz Igołomi wpisują się tunele foliowe zapewniające wczesne zbiory warzyw