Warto poznać te odmiany warzyw: kapusta, ogórek, seler, pietruszka i liściowe

Ogórek - odmiana Bard F1

W trakcie szkolenia dla producentów warzyw zorganizowanego 15 grudnia w Koniuszy przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, reprezentujący firmę Rol-Spec, Marcin Wieczyński przybliżył informacje na temat kilku propozycji odmian warzyw hodowli NongWoo Bio, Novisem i Cora Seeds polecanych do uprawy w bieżącym sezonie.

Kapusty

Marcin Wieczyński z firmy Rol-Spec

Na wczesne zbiory spod włókniny polecana jest kapusta biała Gaja F1 o średnio 2-kilogramowych główkach wiązanych po 60-65 dniach wegetacji. Mają one ciemnozielone unerwienie liści. To typowa marketówka ze względu na atrakcyjne, bardzo ładne kuliste główki. Atutem odmiany jest zwiększona tolerancja na pękanie główek. W segmencie odmian średniowczesnych polecana jest odmiana Frodo F1. Jej główki są wyjątkowo kształtne i osiągają średnio 2-3 kg. Dorasta po 90-110 dniach od wysadzenia na miejsce stałe więc można ją uprawiać od wiosny do jesieni w zależności od potrzeb. Rośliny są pokryte dużą ilością niebieskawego wosku na roślinach, co zmniejsza presję ze strony szkodników.

Przedstawiciel poinformował, że obie odmiany są wysoko osadzone, co znacznie ogranicza ryzyko podgniwania od spodu. Jest to szczególnie widoczne w wilgotne lata, kiedy zwiększa się zagrożenie ze strony bakterioz. Bardzo dobrą zdrowotność wykazuje też nowy mieszaniec kapusty pod numerem 17C789 F1. Ma nieco spłaszczone, ciemnozielone główki dorastające nawet do 8 kg. Jest polecana na późny zbiór (ok. 130 dni) na zaopatrzenie przemysłu do kwaszenia jak i można ją przechować do 6 miesięcy. Potwierdzono jej brak skłonności do pękania.

W okolicy Krakowa była testowana też średniopóźna (ok. 100 dni) odmiana 17C0102 (Lotto F1) z charakterystycznym, lekkim „dziubkiem”. Jej kuliste główki osiągają 4-7 kg, mają żywo zielony kolor. Marcin Wieczyński rekomendował ją przede wszystkim do wczesnego kwaszenia ale może być też długo przechowywana jak i sprzedawana bezpośrednio z pola. 

Kapustę włoską reprezentuje bardzo wyrównana pod względem wielkości i jakości główek, nowa odmiana pod numerem NWC065 F1. Stosunkowo szybko (ok. 90 dni) wiąże 3-4 kilogramowe główki o atrakcyjnej, ciemnozielonej barwie. Jest ceniona za doskonałą strukturę wewnętrzną liści i bardzo dobrą kondycję roślin w okresie wegetacji.

Dla producentów kapusty pekińskiej specjalista rekomendował nowość pod numerem 19CC1172 F1. Wiąże 1,5-2 kg główki po ok. 70 dniach. Są one bardzo dobrze wypełnione liśćmi, i co najważniejsze mają jasne wnętrze poszukiwane przez odbiorców. Bardzo dobrze się przechowuje.

Ogórki

Spośród ogórków na uwagę zasługuje m.in. wczesna odmiana Bard F1 z przewagą kwiatów żeńskich. Wiąże nieprzerwanie ciemnozielone owoce z grubą brodawkową. Pozwala uzyskać wysoki plon handlowy. Nadaje się do uprawy w otwarty grunt jak i do uprawy tunelach. Jest polecany szczególnie do kiszenia.

Selery

Najnowszą propozycją wśród selerów korzeniowych jest z kolei Boston F1 o idealnie kulistym kształcie oraz małą, skierowaną ku dołowi brodą korzeniową, co ogranicza koszty związane z obróbką. Z uwagi na wysoki poziom suchej masy, zwięzły, jednolicie biały miąższ i duże gabaryty zgrubień jest polecany szczególnie na zaopatrzenie przemysłu.

Odmiana selera Boston F1

Pietruszki

W portfolio firmy Rol-Spec znajdują się również pietruszki Comanche (typ półdługi) i Navajo (typ długi). Pierwsza z nich jest odmianą znajdującą uznanie wśród producentów z uwagi na bardzo atrakcyjny gładki wygląd po umyciu. Z kolei Navajo sprawdzi się do przechowywania jak również do uprawy na przyspieszone, pęczkowe zbiory spod włókniny.

Marcin Wieczyński poinformował też, że w ofercie firmy Rol-Spec znajdują się pobudzone nasiona ww. odmian pietruszki. Istotną zaletą tej postaci nasion jest możliwość przeczekania ich w glebie na niezbędną wilgoć. Efektem tego są wyrównane wschody roślin pietruszki nawet po okresowym niedoborze wody po siewie.

Warzywa liściowe i nie tylko

Oferta hodowlana Novisem obejmuje też warzywa liściowe takie jak np. koper w odmianie Ceres o ciemnozielonym zabarwieniu liści. Późno wybija w pędy kwiatostanowe toteż świetnie sprawdza się w różnych technologiach uprawy, w tym na najwcześniejsze zbiory spod osłon. Jak przypomniał przedstawiciel firmy Rol-Spec w uprawie bobu zyskuje ten kto pierwszy na rynku. Dla producentów tego warzywa rekomendował wyjątkowo wczesną odmianę Buffalo. Równomiernie wiąże ona długie strąki (ok. 19 cm długości) wypełnionych 4-5 dużymi nasionami.