Cebula z rozsady? Gatunek który od lat wysiewa się bezpośrednio do gruntu, a większość prac związanych z pielęgnacja mechanizuje nagle ma być uprawiany z rozsad? Okazuje się tymczasem, że taka koncepcja uprawy ma swój sens, i może być szansą na opłacalną produkcję wczesnej cebuli a zarazem dobra alternatywą dla uprawy cebuli ozimej czy z dymki.

Cebula z rozsady zapewnia dobrą obsadę 

Sama koncepcja uprawy cebuli z rozsady ma umożliwić pozyskanie we wczesnym okresie wysokiej jakościowo cebuli do sprzedaży na świeżym rynku. Uprawa cebuli z rozsady  ma wiele zalet. Przede wszystkim wyeliminowane jest tu ryzyko związane z przenoszeniem chorób, co ma miejsce gdy uprawia się cebulę z dymki. Cebula uprawiana z rozsady, daje możliwość uzyskania wczesnego zbioru cebuli pęczkowej, obieranej, czy też wysokiej jakości cebuli z cienką dobrze zaschnięta szyjką.

Damian Zieliński (z prawej) i Daniel Babij na polu z cebula uprawianą z rozsady

W 2016 roku na uprawę cebuli z rozsady zdecydował się Damian Zieliński, którego gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Brudnia koło Dąbrowy Biskupiej. Sadzenie rozsady dostarczonej przez firmę Mularski miało miejsce 15-20 kwietnia. Rozsada cebuli była przygotowana w kostkach 4×4 cm, gdzie do jednej wysiewane było po 5 nasion. Na 1 ha przypada przy takiej uprawie przeszło 100 tys. szt. rozsady.  W eksperymentalnej uprawie znalazły się dwie odmiany Parat i Taxstar. Do sadzenia rozsady używano tradycyjnej sadzarki redlicowej. Tu posadzono rozsadę w dwóch rozstawach co 15 cm między roślinami i co 25 cm między roślinami na zagonach o szerokości 130 cm. Rozstaw 15 cm, okazał się zbyt gesty i zdaniem Damiana Zielińskiego zdecydowanie lepiej byłoby sadzić taką cebulę co 20 cm w rzędzie i przy zagonach 180 cm szerokości.

Uprawa cebuli z rozsady to wyrównana obsada i wysoka jakość końcowego plonu
Daniel Babij, Grupa Mularski

Do uprawy cebuli z rozsady oferujemy rośliny wysiewane w kostki torfowe 4×4 cm po 5 nasion, lub w tace 150 komórek po 4 nasiona. Czas produkcji takiej rozsady w naszym nowoczesnym zakładzie w Sarnowie wynosi 40 dni. Planując uprawę cebuli z rozsady na 1 ha powinno się wysadzić około 100 tys. kostek lub 120 tys. komórek z tacy. Konieczne jest  podlanie roślin po posadzeniu, co zapewni szybkie i prawidłowe ich przyjęcie się. 

Nawożenie realizowano z użyciem tradycyjnych nawozów jak sól potasowa stosowana jesienią oraz nawóz wieloskładnikowy wiosną. Pogłównie zaś użyta była saletra amonowa. Dolistnie dokarmiano też rośliny mniej więcej raz w tygodniu.

Rozsada cebuli może być produkowana w kostkach torfowych

Cebula z rozsady zapewnia wysoką jakość

Cebula produkowana była z przeznaczeniem na zbiór w łusce przeznaczonej do sprzedaży na świeżym rynku.

Do zbioru przystąpiono pod koniec lipca uzyskując w około 100 dni po posadzeniu w pełni wyrośniętą, wartościową cebulę w łusce.

Dlatego nie spieszono się tu ze zbiorem, czekając na duże dobrze wyrośnięte cebule o średnicy powyżej 60 mm. Takie udało się uzyskać przy tej technologii uprawy, gdzie koło 20 lipca większość cebul miała średnicę powyżej 60 mm. Plon jaki uzyskano wynosił tu  45 t/ha. Przy uprawie cebuli z rozsady możliwy jest też zbiór w pęczkach, co można już realizować na początku czerwca, czy też zbiór cebuli białej – możliwy w pierwszej połowie lipca. Jest to zatem znakomita alternatywa do uprawy cebuli z dymki czy ozimej, obarczona przy tym znaczne mniejszym ryzykiem uprawowym.

W połowie lipca zgrubienia miały już wielkość handlową były przy tym bardzo wyrównane

Dlaczego warto uprawiać cebulę z rozsady:

  • Znaczne skrócenie czasu uprawy i okresu wegetacyjnego względem cebuli z siewu;
  • Ograniczenie ochrony herbicydowej – mniej stresu da roślin, szybki i stabilny wzrost;
  • Mniej problemów z chorobami – przede wszystkim mniej problemów z mączniakiem -ograniczenie kosztów ochrony;
  • Pewna obsada do końca uprawy;
  • Możliwość uzyskania wczesnego plonu cebuli pęczkowej, białej, lub w pełni wartościowej cebuli w łusce;
  • Dobra alternatywa dla uprawy cebuli ozimej lub z dymki;
  • Wysoki plon handlowy, wyrównanej jakościowo i wielkościowo cebuli.

Zapraszamy do kontaktu i współpracy w sezonie 2017

Grupa Mularski

 

 

Reklama