Wczesne kapusty i ekonomiczne ich nawożenie

W dniu 6 maja w Gospodarstwie Pana Roberta Lipowieckiego z Glewca, gmina Koniusza, odbyło się spotkanie z ogrodnikami na temat uprawy kapust wczesnych pod tunelami. Jego organizatorami były firmy Rijk Zwaan, Yara Poland i Grupa Mularski – dostawca rozsad.

Spotkanie było przede wszystkim okazją do prezentacji wczesnych odmian kapust, przydatnych na najwcześniejsze zbiory z typowych igołomskich tuneli. Wzięli w nim udział przedstawiciel organizatorów czyli: Tomasz Nożykowski z Rijk Zwaan Polska, Wojciech Kopeć z Yara Poland i Grzegorz Turzyniecki reprezentujący Grupę Mularski.

Najwcześniejsze odmiany kapust

Firma Rijk Zwaan zaprezentowała swoje odmiany polecane na wczesny zbiór:

Nowe odmiany kapust omówił Tomasz Nożykowski z Rijk Zwaan Polska

Jetma F1 RZnumer jeden wśród kapust o najwcześniejszym terminie zbioru. Do dnia spotkania w gospodarstwie Pana Roberta zebrano już połowę plonu. Odmianę cechuje doskonała jakość i wyrównanie główek .

Zarissima F1 RZnajnowsza propozycja odmianowa firmy  Rijk Zwaan do upraw pod tunelami. Ciekawy  kształt główek, idealny do cięcia w łuszczki, to główny atut tej odmiany.

Sonsma F1 RZ – kapusta stożkowa o bardzo krótkim okresie wegetacji i subtelnie delikatnym smaku, doskonała na surówki. Ciekawy kształt główki, świetnie  odnajduje się na rynkach zachodnich.

Kapusta stożkowa odmiany Sonsma F1 RZ
Wczesna kapusty Jetma RZ F1
Niektóre główki już 6 maja osiągały masę przeszło 1,5 kg

Nawożenie skuteczne i ekonomiczne

Wojciech Kopeć poruszył aspekt ekonomiczny – koszt porządnego programu nawożenia na bazie najbardziej rozpuszczalnych nawozów dostępnych na rynku z oferty Yara Poland – to około 50 zł/tunel. Koszt nawożenia jest relatywnie niski, a ewentualne oszczędności – wybór tradycyjnych nawozów – kończą się nie oszczędnością, a opóźnieniami w zbiorach i tym samy spadkiem cen za wyprodukowany plon – podkreślał specjalista z Yara Poland.

Karta pola i schemat nawożenia upraw wczesnej kapusty

Z uwagi na wysokie pH (7,8) w odwiedzanym gospodarstwie, zastosowano w dawce 8 kg/tunel  YaraMila Complex, który posiada polifosforanową formę fosforu, działającą również w przypadku alkalicznego odczynu. Ponadto zawiera on łatwo przyswajalną siarkę poprawiającą metabolizm azotu. Pomimo wystarczającej ilości wapnia – powyżej 2500 mg/l Ca wybrano nawozy na bazie saletr wapniowych: YaraLiva Nitrabor i Unika Calcium, aplikacja nastąpiła przed sadzeniem w dawkach po 6 kg/tunel. Z uwagi na ich dobrą rozpuszczalność i związane z tym bardzo szybkie działanie oraz profilaktyka w zakresie ograniczeniu infekcji Plasmodiophora brassicae (kiła kapusty) wynikająca z fizjologicznie zasadowych właściwości wspomnianych nawozów.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Kopeć, Yara Poland